Hamburger Severleri Hüsrana Uğratan Araştırma

Ece Soylu 19.05.2016

Biz hamburger yediğimizi sanıyorduk ama aslında yediğimiz çok daha fazlasıymış.

"Ne yiycem?" derdinin kurtarıcısı, butik mekanların sunumlarıyla son zamanlarda daha da ağız sulandırıcı olmayı başarmış hamburger ile ilgili bir takım gerçekler, severlerini fena üzdü. Silikon Vadisi’nin en başarılı startup'ları arasında gösterilen genetik araştırma firması Clear Labs, hamburgerler üzerinde yaptığı genetik testler ile hamburger üreticilerinin pek de dürüst olmadığını ortaya çıkardı.

Hem et, hem de vejetaryen içerikli 258 hamburger örneğinin üzerinde yapılan testlerin sonuçlarına göre, hamburgerlerin %14’ünde uygun olmayan besin içeriği tespit edildi. Analiz sonuçlarına göre hamburgerlerde insan, fare ve patojen DNA’lara rastlandı.

Biz hamburger yediğimizi düşünürken aslında çok daha fazlasını tüketiyormuşuz.


Rapora göre bu sonuç, hamburgerlere insan veya fare etinin katıldığını düşündürecek düzeyde değil ancak hijyen konusunda ciddi şüpheler doğuruyor. Üreticiler etiket konusunda da pek dürüst davranmıyor anlaşılan. Horoz eti olduğu ileri sürülerek satılan hamburgerlerin içerisinde domuz DNA’sına rastlanması veya etiket üzerinde yazılmamış farklı bileşenlerin ortaya çıkması, firmaların dürüstlüklerini sorgulatıyor.

En şaşırtıcı sonuç ise içerik açısından daha sade ve daha güvenli olduğu düşünülen vejetaryen hamburgerlerden çıktı. Vejetaryen hamburgerlerin birçoğu, içinde bulunması gereken maddeler listesinden birçok içeriği es geçiyormuş. Ayrıca içinde bazı et bileşenlerine rastlandığına dair sonuçlar da var.


Georgia Üniversitesi’nden besin genetiği araştırmacısı Micheal Doyle’a göre ise sonuçlar görüldüğü kadar korkutucu değil. Uygulanan sistemle elde edilen DNA’ların ölü ya da canlı olduğuna dair bir veri elde edilemiyor. Ayrıca uygun pişirme koşullarında pişirildiği takdirde, içeriğindeki birçok patojen ve DNA ölüyor. Yani, hamburgerlerin üretiminden pişiriliş aşamasına kadarki süreçleri sağlığımızı etkiliyor.

Bu araştırmadan sonra hamburgere olan tutkunuz azalır mı bilemiyoruz, ancak yine de yediğiniz yerlere dikkat etmenizde yarar var.

Ece Soylu

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.