Hamamböceği Sütü İçmeye Ne Dersiniz?

Olgu Alibeygil 14.09.2016

Bunu da yaptılar. Bir çeşit hamamböceğinin sütünün süper besin olduğuna karar verip bize içirmeye çalışıyorlar!

O kadar hayvanın, bitkinin sütü bitti, sıra böceklerde. Hawaii yörelerinde yaşayan Diploptera punctate cinsi bir böcek türü, diğer böcekler gibi yumurta bırakmak yerine doğum yapıp yavrusunu sütle besliyormuş ve bu süt insanlar için de oldukça faydalıymış.

Iowa Üniversitesi’nden zoolog Barbara Stay bu sütü araştırarak yağ, protein ve faydalı şekerle dolu olduğunu ortaya çıkarmış. Kristalize halde bulunan süt, inek sütünden dört kat daha fazla amino asit, en çok kalori içerdiği düşünülen bufalo sütünden ise üç kat daha fazla enerji içeriyormuş.


Görsel: Barbara Stay/Npr

Hamamböceği sütü aynı zamanda çevreci bir alternatif olarak görülüyor. Hayvan sütlerinin inekten çıkıp buzdolabımıza girene kadar geçirdiği süreçte salınan sera gazı ve karbondioksitin hamamböceği sütü üretiminde dört kat azalacağı tahmin ediliyormuş. Ama bu süt de meşakkatli değil diyemeyiz. Araştırmalar için kullanılan bir yudum süt bile 54 günde anca çıkarılabilmiş.


Görsel: Chris Eudaily/Mysanantonio

Şimdilik böceği sağma olanağı bulunmadığı ve insanlar üzerinde denenmediği için (neyse ki) kullanımda olmayan hamamböceği sütü yine de gelecekte özellikle protein içeceklerine karıştırılabilir bir alternatif olarak görülmekte. Hatta geleceğin süper besini olacağı da düşünülüyor. Bu arada denenmedi dediysem, tadına bakılmamış değil. Deneyen bazı biyokimyacılar sütün pek bir tadı olmadığını söylemişler.

Artık dondurma mı yaparsınız, içine bal koyup çocuğunuza mı içirirsiniz bilmem ama normal inek sütünü bile sevmeyen ben, yazarken de pek hazzetmedim.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.