Halk Yine Sokakta

İnci Vardar 30.08.2016

Sizin demokrasi nöbetine çıkmak için nasıl bir sebebe ihtiyacınız var?

Halk Yine Sokakta

Düşünün ki saat gece 1.30'a yaklaşıyor. Hâlâ Türkiye'de yaşıyorsunuz. Elektrikler kesiliyor. O sırada uyumuyorsanız bu durumu fark ediyorsunuz. Biraz bekliyorsunuz. Gelmiyor. Biraz daha bekliyorsunuz. Tık yok. Peki böyle bir durumda ne yapıyorsunuz?

Tekrar hatırlatmak isterim, Türkiye'de yaşıyorsunuz. Elektrik kesintisinin ne olduğunu bilmeyen, böyle bir durumun ancak savaş alameti veya doğal afet olabileceğini sanan bir Kuzey Avrupa ülkesinde değil.

Yatar uyursunuz, değil mi?

Konyalılar sizin gibi değil. Yarım saat elektriksiz kalınca darbe yapıldığını düşünüp ellerine bayraklarını almışlar, demokrasi nöbeti tutmak üzere sokaklara dağılmışlar, valiliğe yürümüşler. Hem de sadece yarım saatlik bir elektrik kesintisinde.

Komutanlık çıkışını da kapattılar.

DHA'nın haberine göre, yaklaşık yarım saat süren kesinti sırasında sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşerek örgütlenen bazı vatandaşlar darbe olduğu iddiası ile ellerine Türk bayraklarını alarak sokaklara çıktı. Kent merkezindeki valilik binası ile askeri birliklerin bulunduğu binalar önünde toplandı. Bazı vatandaşlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 56'ncı Bakım Merkezi Komutanlığı çıkışını araçlarıyla kapattı. Valilik binası önünde toplanan halk sayısı kısa sürede yaklaşık 500 kişiye ulaştı. Darbe olduğunu iddia edip Vali Yakup Canbolat ile görüşmek için valilik binasına girmek isteyen vatandaşlar ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Halk Yine Sokakta

Vali açıklama yaptı, vatandaşların 'bir kısmı' dağıldı.

Yaşanan olaylar üzerine Vali Canbolat’ın sosyal paylaşım sitesi ‘Twitter’ üzerinden "Bir teknik arıza nedeniyle ilimizde kısa süreli elektrik kesintisi olmuştur. Şu an itibariyle il genelinde elektrik verilmiştir. Başkaca sorun gözükmemektedir. Vatandaşlarımıza hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederim. Herkese iyi geceler" şeklinde açıklama yaptı. Bunun üzerine, valilik binası önünde toplanan vatandaşların bir kısmı dağıldı.

Vali Canbolat'ın valiliğe gelmemesi üzerine yaklaşık 200 kişilik gurup bina önündeki bekleyişlerini sürdürdü. Bu sırada valilik binası önüne gelen Ak Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da vatandaşlara, "Korkacak bir şey yok. Rahatlıkla evinize gidebilirsiniz. Teknik nedenlerden dolayı bir arıza meydana geldi. Onu da hallettiler ve şuanda hiç bir sıkıntımız yok. Vali beyle de irtibat halindeyiz. Oda hiç bir sıkıntı olmadığını söyledi." açıklamasını yaptı. Daha sonra halk arasından 2 kişiyi valilik binasına alarak Vali Canbolat ile telefonla görüştürdü. Vali Canbolat ile telefonla görüşen kişilerin, herhangi bir sıkıntı olmadığı yönünde yaptığı açıklamanın ardından valilik binası önünde toplanan vatandaşlar dağıldı. Askeri birlikler önünde toplanan 20-30 kişilik gurupların da teknik arızadan dolayı elektriklerin gittiğini öğrenmesi üzerine dağıldığı öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.