Hakettiğinden Fazla Kazanan NBA Yıldızları-2

Umut Tarı 20.09.2016

Hakettiğinden fazla kazanan oyuncuları değerlendirmeye devam ediyoruz. Bakalım bu oyuncular aldıkları kontratları karşılayabilecekler mi?

Hakettiğinden fazla kazanacak olan oyuncuları değerlendirmeye devam ediyoruz, merak edenler için ilk bölüm burada. Takımlarının kadrolarının şekillendiği bu yaz döneminde, hangi takımın yanlış, hangi takımın doğru hamleler yaptığını da dolaylı olarak sizle paylaşıyoruz aynı zamanda. Şimdi ise tabiri caizse saçma sapan kontratlardan bahsedeceğim sizlere.

Hakettiğinden Fazla Kazanan NBA Yıldızları-2

1. E'Twaun Moore

Moore, kariyerine Avrupa'da başladı. 2011 draft'larında 55. sıradan Boston tarafından seçildi Amerikalı oyuncu. Boston'da kısa bir süre geçirdikten sonra, 3 takımın katıldığı takasta Houston yolunu tuttu. Houston'da maç oynamadan serbest bırakılan oyuncu Orlando ile anlaştı. Orlando'da bazen iyi performans gösteren oyuncunun sonraki durağı Chicago Bulls oldu. Chicago'da önemli oyuncular sakatken oynadığı bazı maçlarda iyi performans gösterdiğini gördük. Kariyerinde bir maçta en çok 24 sayı attı. Chicago'da geçirdiği 2 sezondan sonra bu yaz serbest kalan oyuncunun son durağı New Orleans oldu. Normal bir kontrata imza atsa, iyi bir rotasyon oyuncusu olabilir derdim. 3 sayı tehdidi, savunma yönü ve oyunda birçok alana etki etmesi artı özellikleri ama kariyer ortalaması 5.8 sayı, 1.7 ribaund, 1.6 asist olan neredeyse hiçbir oyuncu 4 yıl için 34 milyon $ kazanmayı haketmez. Yıllık neredeyse 9 milyon $'a oynayacak olan oyuncu bakalım beklentileri karşılayabilecek mi?

Hakettiğinden Fazla Kazanan NBA Yıldızları-2

2. Sergio Rodriguez

Kariyerine Avrupa'da başlayan Rodriguez, 2006'da 1. tur 27 sıradan Phoenix tarafından draft edildi ama takas ile Portland yolunu tuttu. Kısıtlı süreler bulan oyuncunun sonraki durağı takas yolu ile Sacremento Kings oldu. Burada sadece yarım sezon forma giydikten sonra New York'a geçti. Burada da yarım sezon geçiren Sergio, Real Madrid'in teklifini kabul etti ve NBA kariyeri bir süreliğine sonlanmış oldu. 2010'dan beri Real Madrid forması giyen oyuncuya, bu yaz sürpriz bir şekilde Philadelphia talip oldu. Normal bir kontratta bunun sadece ufak bir kumar olacağını düşünebilirdik fakat 1 yıl için 8 milyon $ teklif edildiğini duyunca hepimiz küçük bir şok geçirdik. Bakalım NBA'e geri dönüş için yola çıkan Rodriguez'in NBA macerası ne kadar sürecek? Bu arada geçmiş yazımızda da belirttiğimiz gibi Gerald Green gibi bir oyuncunun sadece 1.4 milyon dolara, Zaza Pachulia'nın 2.8 milyon dolara oynadığı düşünürsek, kontratın ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz sanırım.

Hakettiğinden Fazla Kazanan NBA Yıldızları-2

3. Meyers Leonard

2012'de Portland tarafından draft edildi genç oyuncu. 11. sıradan seçilen oyuncu beklentilerin altında bir performans sergiledi. İlk seneden sonra rotasyondaki yerini kaybetti Leonard. 2. sezonunda maç başına sadece 9 dakika forma giyebildi. Sonraki sezonlarda dakikalarını ve ortalamalarını yükseltmeyi başardı. 2. sezonunda sadece 2.5 sayı ortalama tutturabilen oyuncu, son sezonunda ise maç başına 22 dakika forma giyip 8.4 sayı ortalamaları tutturdu. Bu yaz Portland ile yeni sözleşme imzalayan oyuncunun sözleşmesi, tabiri caizse inanılmaz. Amerikalı oyuncu 4 yıl için 41 milyon dolara sözleşme imzaladı. Bakalım bu hamle Portland'ın yaptığı yanlış bir hamle olarak mı hatırlanacak, yoksa genç oyuncu beklentileri karşılayabilecek mi?

Hakettiğinden Fazla Kazanan NBA Yıldızları-2

4. Ryan Anderson

Bahsettiğimiz oyuncular içerisinde belki de en değerli oyuncu Ryan. 2008 draft'ında New Jersey tarafından 21. sıradan seçildi Amerikalı oyuncu. 1 sene sonra Vince Carter ile birlikte Orlando yolunu tuttu. Orlando'da 2 sezon performansını sürekli artıran oyuncunun esas patlama yaptığı sene 2011-2012 sezonuydu. 16.1 sayı ortalama tutturdu Anderson. Bu gelişim ona MIP ödülünü kazandırdı. Sign-and-trade yolu ile New Orleans yolunu tutan oyuncunun son 4 sezonu New Orleans'ta geçti. Sayı ortalamaları 14-20 sayı bandındaydı. Kendisinin değerli bir oyuncu olduğunu da tekrar belirtmek isterim. MIP (en çok gelişme gösteren oyuncu) ödülünü kazanan, kenardan gelip fark yaratan özel bir oyuncu Anderson. Tüm bu artılarına rağmen atletizm eksikliği, savunma sıkıntıları, zaman zaman olsa da ribaund konusunda sorun yaşamasından dolayı eksikleri yok değil. Bu yaz Houston'dan aldığı teklif ise inanılmaz. 4 yıl için 80 milyon $'lık sözleşme teklifini kabul eden oyuncu, bakalım yeni sezonda Nene, Ariza, Harden, E. Gordon ile neler yapabilecek? Bu arada ligin en değerli 4 numaralarından olan Aldridge'in bu sezon 20.5 milyon $'a oynayacağını düşündüğümüz zaman, bu kontratın ne kadar fazla olduğunu anlayabiliriz.

NBA'de takımların bize göre yaptığı yanlış hamleleri sizler için değerlendirmeye devam ediyoruz. Bu arada, yanlış hamle olarak bahsettiğimiz hamlelere sadece oyuncuları değil, verilen sözleşmeleri de eklemek lazım çünkü verilen bir gereksiz yüksek kontrat, alabileceğiniz bir oyuncunun da takımınıza gelememesi demek. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Görseller NBA.com'dan alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.