Hafızayı Güçlendiren Besinler

İrem Çamarası 14.06.2016

Hafıza zayıflaması sadece yaş ile ilgili değildir. Aldığınız gıdalar ile hafızanızı güçlendirebilirsiniz.


YUMURTA

Beynimizin hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri (A, D, B12, B) içerisinde barındırır. Bir yandan da vücudun uyanık kalmasını sağlar. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, çok fazla yumurta tüketiminin kolesterolü yükseltebileceğidir. Bu nedenle miktara dikkat etmek gerektiğini de hatırlatalım.


CEVİZ

Omega-3 bakımından oldukça zengin bir besindir. Ceviz beynimize uyarılar göndererek kavramayı ve anlamayı geliştirir. Fındık, fıstık gibi gıdalar da ceviz gibi yarar sağlamaktadır. Sınavlardan ya da önemli bir toplantıdan önce atıştırmalık olarak yiyeceğiniz cevizlerin faydasını göreceksiniz. Ayrıca odaklanma sorunu yaşıyorsanız da ceviz yemenizi öneririz.


HAVUÇ

Havuç, beyin metabolizmasını canlandırması nedeniyle hatırlama yeteneğini artırıcı özelliğe sahip. Kolay ezber yapmak isteyenlerin, sınav dönemi yaklaşanların en büyük destekçisidir. Özellikle havuç salatası yemek, bir şeyler ezberlerken oldukça etkili olmaktadır.


BALIK

Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir role sahiptir. Somon, uskumru, hamsi gibi çeşitleri özellikle önerilmekle beraber, haftada 2 kere tüketildiğinde etkisini kendiniz göreceksiniz. Öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği gibi şikayetleri olan kişilerin özellikle balık ile aralarını iyi tutmaları oldukça önemlidir.


BİTTER ÇİKOLATA

Asla hayır diyemediğimiz bir besinin faydalı olması tabii ki hepimizi mutlu ediyor. Bitter çikolata beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını artır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır. Tüm bunların yanında sizi mutlu edeceğini de eklemeden geçemeyeceğim.

Günümüzde hepimiz sağlıklı ve doğal beslenmeye çalışıyoruz. Birkaç araştırma ile, sağlıklı beslenirken, bir yandan da hafızamızı güçlendirmemiz mümkün. Şimdiden güçlü hafızalar dilerim. :)


İrem Çamarası


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.