Güzellik Başa Bela

Ece Tuğran 18.05.2018

Güzel olmanın insanı hayata bir sıfır önde başlattığını düşünebilirsiniz, fakat başa bela olan yönleri de olabilir mi?

Çocukken hep en güzel kızla oynanmak istenmesi, onca erkeğin hep en güzel kıza aşık olması... Bunların hepsi zamanında özendiğimiz şeyler. Güzel olmanın insanı hayata bir sıfır önde başlattığını düşünebilirsiniz, fakat başa bela olan yönleri de olabilir mi?

Güzel olma isteği her insanın içinde vardır. Peki bu güzellik merakının sebebi nedir? Önce biraz bundan bahsedelim.


Bir arkadaş ortamına girerken, yeni biriyle tanışırken, birinden yardım isterken, bir iş görüşmesinde ve daha birçok yerde ilk izlenim dış görünüşle bırakılır. Bir insanın fiziksel özellikleri dışındaki özelliklerini anlamak için zaman gerektiğinden, kısa süreli olaylarda dış görünüş çok etkilidir. İnsanlar bu yüzden dış görünüşlerine önem verirler. Özel bir yere, bir randevuya, bir mülakata gidilecekse dış görünüşe daha fazla özen gösterilir. Özel bir gün olmasa bile, her sabah aynaya bakmadan dışarı çıkanımız yoktur. İş hayatında, okul hayatında, özel hayatta güzel olanın sanki hayatta daha avantajlıymış gibi gözükmesi güzellik kavramını önemli yapar. Peki güzelliğin dezavantajları olabilir mi? İçinden “Yok canım, güzelliğin ne dezavantajı olacak?” diye geçirenler olabilir. O zaman bir bakalım çok güzel olmanın eksileri nelermiş.


Önemli deneyimleri kaçırırlar.


Hepimizin aşina olduğu birtakım gençlik heyecanları vardır. Hoşlandığın kişiyi etkilemeye çalışmak, peşinden koşmak, senden hoşlanıp hoşlanmadığını merak etmek... Çok güzel olan bir insan, işte bu heyecanlardan yoksun kalır. Kimseyi etkilemeye çalışmaz, çünkü buna gerek kalmaz. Zaten etrafında pervane olan, onunla birlikte olmak için can atan bir sürü insan vardır. Reddedilme duygusunu yaşamaz. Büyümek için gereken tecrübeleri edinemez ve bunlara bağışıklık kazanamaz.


İlişkilerdeki çıkmaz sokaklar...


Çok güzel olmak, ilişkide bazı çıkmazlar yaratabilir. Bir insan çok güzel olunca, ilişkisinde karşı tarafa şüpheci yaklaşabilir. “Acaba sadece güzelliğim için mi benimle birlikte?” sorusu içini kemirir. Karşı tarafın gerçekten kalbini görüp ondan sonra onunla birlikte olmayı kabul ettiğine inanmak zordur. Güven duymakta da, duyulmakta da zorluk çekerler. Karşı taraftaki insan da sürekli bir terk edilme korkusu içinde olabilir. Eşit fiziksel özellikte olmamaları, “ona layık değilim” gibi kuruntulara yol açabilir.


Aptal sarışın ibaresi!


Bir insan çok güzelse zeki olamaz. İster bir fizik hipotezini ispatlasın, ister kansere çözüm bulsun; bu insan çok güzelse bu işleri zekasıyla yapmış olamaz! Evet, bu inanışlar, “aptal sarışın” adlı genel bir başlık altında toplumda bayağı yaygındır. Çok güzel insanların aynı zamanda zeki olabileceği kolay kolay kabul edilemez. Neden?! Zeki kadının çirkin veya en azından bakımsız olması gerektiği görüşünü ortaya atan ilk kişinin kim olduğunu merak ediyorum. Mümkünse karşıma çıksın, konuşmamız gereken şeyler var!


Hemcinslerle ilişkideki sorunlar...


Çok güzel kişi, çok çok samimiyet kurmadığı arkadaş ortamlarında çoğu zaman kıskanılan insan olur. Bu kıskançlıklar bir süre sonra kişiyi arkadaş ortamında rahatsız hissettirmeye başlar. Herkesin size fesat gözlerle baktığı bir ortamda nasıl arkadaşlık kurabilirsiniz ki? Çok güzel olmak, başkalarına karşı işlenmiş bir suç gibi gelir. Ayrıca, çok güzel insanların arkadaşları onların hiç derdi tasası olmadığını, üzülmeyi hak etmediklerini düşünürler. Bir dertlerini paylaştıklarında, bakışlardan “Sen çok güzelsin, ne derdin olabilir ki ya” cümleleri okunur.

Evet, işte güzelliğin böyle birtakım dezavantajları var. Tabii bunları herkes yaşayacak diye bir şey yok, kimi insan hepsini yaşıyor; kimi insan hiçbirini yaşamıyor olabilir. Fakat şunu biliyoruz ki, bir insan bunları yaşıyorsa da geçici bir süreliğinedir. Neyse ki güzellik geçicidir.


Ece Tuğran


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.