Güney Amerika'nın Annesi: Amazon Nehri

Laird Raz Ludd 03.10.2016

Anlatılmaz, yaşanır ama yaşadıklarınızın garipliğini eve dönünce idrak ettiğiniz yer!

Dünya'nın şüphesiz en ünlü iki nehrinden biri olan Amazon'u anlatacağım size. Bu yazı 13 sene kadar geç kalmış olabilir çünkü 2003'ten sonra tekrar gitme fırsatım olmadı. Pablo Escobar'ın şımarıklığı sonucunda artık kıtada hipopotam da bulunduğuna göre Nil Nehri'nden daha güzeldir bile diyebiliriz. Kim bilir kaç piramit vardır altından Amazon'a bağlı su geçen...

Amazon'un konumu ve tanımı

Sayısız koluyla Güney Amerika'nın çoğuna dokunsa da Batı - Doğu yönünde gerçekten bir yılan gibi kıvrılarak ilerler Anne Amazon. Ana yolu Ekvator'dan başlayarak Peru üzerinden geçip Brezilya'da Pasifik Okyanusunda son bulsa da kolları Bolivya, Kolombiya, Guyana ve Surinam'dan da geçer.

Güney Amerika'nın Annesi: Amazon Nehri

Amazon Nehri kahverengi ve siyah sular olarak taşıdığı humus, toprak ve alüvyon miktarına göre renk değiştirir. Piranalar ve beyaz yunuslar genelde siyah sularda görünürler. Çevresinde sayısız uygarlık doğmuş ve batmıştır. Günümüzde yaşayan topluluklar da bu geçmiş uygarlıklar gibi nehrin çevresini saran dev yağmur ormanının altında gizlenmektedir.

Güney Amerika'nın Annesi: Amazon Nehri

Nasıl gezilir?

Güney Amerika'nın Annesi: Amazon Nehri

Yağmur ormanından ilerlemek mümkün olmadığı için tekne ile ilerlenen nehrin kıyısındaki kulübeden biraz hallice binalarda kalınır. Bu binalarda duvarlar tavana kadar uzanmaz. Yani cibinlik ve böcek kovucu kullanmanız şart. Bunun dışında yol üzerinde konakladığınız yerlerden çok daha küçük 4-5 kulübeden oluşan köycükler ziyaret edilir. Genelde, annemin tanımıyla, "muhtarın evine ayran içmeye gitmek" olarak tanımlanan aktiviteyi gerçekleştirmek için gidilir buraya. Tabii ikram ettikleri ayran değil. Yucca bitkisinin kökünün çiğnenmesiyle fermantasyon süreci başlatılan Cauim. Bir şekilde mutfak perdesini aralayıp bakma fırsatı bulursanız, bildiğiniz leğende köpüren bu içkiyi bulabilirsiniz. Dişimi yeni fırçaladım tadı bozulmasın gibi bahaneler üretebilirsiniz ancak bu kabalık olarak algılanabilir.

Güney Amerika'nın Annesi: Amazon Nehri

Rehber olmadan ormana adım atmanız ise pek akıl kârı değil. Zira adamın parmağıyla gösterip buna dikkat edin dediği yılanı görebilmeniz için o noktaya bir süre odaklanmanız gerekiyor. Yerdeki böcek, çiçek ve mantarların bazıları zehirli olsa da sorumlu bir gezgin olarak onlardan korunmanız değil, onları korumanız gerektiği için de rehber şart.

Bunlar dışında dünyanın başka bir yerinde yapsanız insanların burun kıvıracağı bir aktivite de mevcut. Bizim gezgin grubumuz her yere kişi başı 3 şişe rakıyla gittiği için yapabildik bunu. Evet efendim rakı balık yaptık. Balık dediğim pirana tabii...

Olay normal turistik bi balık tutma seansı sırasında "Aaaa! Niye geri atıyorsun yeriz biz onları" diye laf atmamız sonucunda gelişti. Kaldığımız yerin tek prizini (buzdolabının fişini çekmek pahasına) çekip Türk kahvesi pişirmiş olmamız da bazı alışkanlıklardan vazgeçilemeyeceğinin ispatı gibi.

Öte yandan rehberin iğneden çıkardığı bir pirananın, elinden kurtulup yerdeki can yeleğinden parça koparmış olması ise gözümün önünden gitmiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.