Güneşten Ne İstediğinize Karar Verin

Olgu Alibeygil 01.07.2016

Bronz bir ten mi istiyorsunuz, yoksa D vitamini mi? Peki hangi saatlerde güneşlenmek ne işinize yarar?

Tatil boyunca güneşlenerek hızla bronzlaşma planları yapıyor, döndüğünüzde iş arkadaşlarınıza “Aaa hiç yanmamışsın” dedirtmemek istiyorsunuz... Belki de sadece kemiklerinizi ısıtmak, D vitaminine doymak için güneşle haşır neşir olma arzusundasınız. Ama kafalar da hangi saatlerde güneşlenmenin doğru olduğu konusunda da karışık. Haklısınız. Çünkü yıllarca bize öğle saatlerinde güneşe çıkmanın son derece tehlikeli olduğu öğretildi. Sonra ise birileri çıkıp güneşin asıl faydasının tam tepedeyken görebildiğini söyledi... Neye inanacağımızı şaşırdık!

Aslında güneşten beklentinizi belirlerseniz, mantık çok basit; güneş sadece sizi kavursun ve renginizi değiştirsin ama aynı zamanda birinci derece yanığa uğramadan bronz bir ten versin mi istiyorsunuz, yoksa vücudunuza yıl boyu sizi sağlıklı tutacak ve kemiklerinizi güçlendirecek D vitamini depolamak mı?

Güneşten Ne İstediğinize Karar Verin

Eğer amacınız sadece bronzlaşmak ise:

 • Özellikle güneşe çıkacağınız ilk günler yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmeyin. Geri kalan günlerde de yanık tehlikesini atlattığınızı düşünüp kremsiz güneşe çıkmayın.
 • Yavaş gidin. Güneşte kalma sürenizi ilk gün çok kısa tutup günbegün artırın.
 • Yüksek koruma faktörlü kremlerin bronzlaşmanızı değil, kanser gibi riskleri engellediğini unutmayın, sürün.
 • Kahverengi yerine pembe olursanız, ertesi gün gölgede kalın. Aloe veralı serinletici nemlendiriciler sürerek bol sıvı alın.
 • Kendinizi güneşin altında unutup uyuyakalmayın.
 • Suya girip çıktıktan sonra koruyucu kreminizi yenileyin.
 • Sabah 9-10, akşam üstü 4-5 arası güneşe çıkın. Bu saatlerde bronzlaşamayacağınızı, güneşin yakıcı olmadığını düşünmeyin. Fakat bu saatler arasında da tedbiri elden bırakmayın.
 • Gözlerinizi ve başınızı mutlaka koruyun. Gün boyu, güneşlenmiyor olsanız bile bol su için.
 • Eskiden güneş kremleri cilt tarafından hemen emilmez, beyaz bir tabaka bırakırdı. Zamanla partiküller inceltilerek bu beyaz katman yok edildi. Piyasada iki tür krem de bulunuyor. Uzmanlar, partikülleri büyük güneş kremlerinin daha koruyucu ve sağlıklı olduğunu söylüyor. Karar yine de sizin.
Güneşten Ne İstediğinize Karar Verin

Yok, beyaz kalsam da olur, yeter ki sağlıklı olayım, D vitaminine doyayım diyorsanız:

Öncelikle bütün uyarıları dikkate almadan hareket etmeyin. Uzmanların öğle güneşinde kalma konusunda farklı görüşlerde olduğunu, hâlâ kesin bir anlaşmaya varmamış olduklarını unutmayın. D vitamini sentezlemek için gerekli güneş ışını UVB’dir ve öğlen saatlerinde düşer. UVB ışınlarının etkisiyle cildin üst tabakalarında üretilen D vitamini, takip eden saatlerde ciltten emilerek kana karışır. Güneşin zararlı etkilerinden cildimizi koruyan kremler UVB ışınını da engelleyerek D vitamini üretimini engeller. Fakat bu demek değil ki öğle güneşinin altında kremsiz, korumasız yatalım, kendimizi kavurup cilt kanseri gibi risklere maruz kalalım!

 • Güneşin D vitamini üretimine katkısından faydalanmak için yıl boyunca sık sık, kısa sürelerle öğle güneşinden faydalanmalısınız. Beş günlük tatil boyunca uzun uzun öğle güneşinde yatarsanız hem büyük risk altında kalırsınız, hem de bronzlaşacağınız için güneşin faydasından mahrum kalırsınız.
 • Besinlerle aldığınız vitaminin yanı sıra güneşten de faydalanmak istiyorsanız, unutmayın ki güneş yardımıyla üretilen D vitamini bir süre depolanır, kullanılır ve tükenir. Dolayısıyla bu üretimi tüm yıla yaymalısınız.
 • Bronz ten, cildi güneşten korumuş tendir ve D vitamini üretimi oldukça düşüktür. O yüzden D vitamini çalışmalarına beyaz ten ile başlamalı, bronzlaşmadan devam etmelisiniz.
 • Güneşin UVB ışınlarının etkinliğinin öğle saatlerinde, yani gölgemizin en kısa olduğu zamanlarda yüksek olduğu söyleniyor. Fakat, konumsal olarak UVB ışınlarının düşme açısı ve zamanı değişmektedir. D vitamini konusunda detaylı ve ciddi davranmak istiyorsanız, bulunduğunuz konuma göre güneş ışınlarının düştüğü saatleri gösteren telefon uygulamalarından faydalanabilirsiniz.
 • Yazın çok kuvvetli olan öğle saati güneşinde fazla kalmamalı, başı ve gözleri mutlaka korumalısınız. Çıplak el, kol ve ayakları güneşlendirmeniz de yeterli.
 • Süreyi kısa tutarak başlayın ve azar azar artırma yoluna gidin. 20 dakikadan fazla kalmayın. Özellikle açık tenliyseniz, süreyi birkaç dakikadan fazla tutmayın.
 • Koruyucu kremler güneşin UVB ışınını da engeller fakat güneşe çıkmadan önce SPF içermeyen nemlendiriciler kullanabilirsiniz.
 • Cildin üst tabakasında sentezlenen D vitamini kana yavaş yavaş karışacağı için, bu tip güneşlenmenin ardından bir süre sabunlanmayın ve sıcak suyla yıkanmayın ki, üretilen D vitamini akıp gitmesin.

Güneşiniz bol, sağlığınız tam olsun!

Olgu Alibeygil


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.