Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 6

Bihter Kartheuser 01.10.2016

Uluslararası uzay aracı, sahip olduğu 262 bin 400 adet güneş paneli aracılığıyla enerjisini güneşten alıyor.

Tabii uzay istasyonu her eve lazım bir araç değil, ancak böylesine büyüleyici bir aracın güneş enerjisiyle çalışıyor olması gerçekten ilham verici. Fotovoltaik yöntem, uzayın derinliklerine kadar uzanan elektrik kabloları üretmekten daha kolay bir yöntem gibi duruyor... İstasyonun uzaya çıkmak için ihtiyacı olan tonlarca yakıtı bir kenara bırakırsak, uzayda bulunduğu sürece enerjisini güneşten alıyor olmasının ardında ciddi bir mühendislik var. Dünyanın 350 kilometre yukarısında bilimsel araştırmalar yürütmek kolay değil. Sadece bilimsel araştırmalar için değil, istasyondaki günlük yaşantı için de elektrik gerekiyor. Güneşe yeryüzünden daha yakın olması da en büyük avantajı, enerjisi hiç tükenmiyor.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 6

Güneş paneli kanatlarının özellikleri

Uzay istasyonundaki binlerce güneş paneli saflaştırılmış silikon elementinden yapılmış. Fotovoltaik yöntem aracılığıyla, ışık direkt olarak elektrik enerjisine çevriliyor. NASA ve ortakları “battaniye” olarak adlandırdıkları sistemle, akordeon gibi katlanabilen ve uzaya çıktıktan sonra tam ölçülerine açılarak işlev görmeye başlayan bir sistem geliştirdiler. Kadranlar aracılığıyla güneş paneli kanatlarının yönüyle oynayarak, güneşe doğu çevirip maksimum verim alabiliyorlar.

Güneş paneli kanatlarının her biri yaklaşık 34 metre (112 feet) uzunluğa ve yaklaşık 11 metre (39 feet) genişliğe sahip. Toplam 262 bin 400 güneş paneli, 2 bin 500 metrekare alan kaplıyor. Bir kanadın genişliği 73 metre (Bir Boeing’in ise 65 metre genişliğinde). İstasyon içindeki elektrik sistemi 12.9 kilometre uzunluğunda elektrik kablolarıyla birbirine bağlı.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 6

Yüz yirmi kilowatt enerji üretiyor!

Dört set güneş paneli kanadı hep beraber 84-120 kilowatt elektrik enerjisi üretebiliyor (Bu enerji miktarıyla 40 evin elektrik enerjisi sağlanabiliyor). Bir bilgisayar ve ekranının 270 watt elektrik kullandığını düşünürseniz; kilowatt, watt’ın 1000 katı olduğuna göre ortaya çıkan enerjinin boyutunu hayal edebilirsiniz. Bu güneş panellerinden elde edilen enerjinin yüzde 60’ı, istasyon dünyanın gölgesinde kalıp da yeterli miktarda enerji üretemediği zamanlarda kullanılan pillerin şarj edilmesi için kullanılıyor. Çünkü elde edilen enerji istasyonun günlük kullanımı ve deneylerin yürütülmesi için gerekenden fazla.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 6

Fotoğraflar: NASA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.