Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 5

Bihter Kartheuser 29.09.2016

Bugün de trenleri güneş enerjisiyle çalışır hale getiriyoruz!

Dönüştürmediğimiz araç kaldı mı? Güneş enerjisiyle çalışan araçlar yazı dizisinin bugünkü aracı, güneş enerjili trenler. Her ne kadar alternatif enerji kültürünü geliştirme çabasıyla yazdığım bu yazılar diğerleri kadar talep görmese de ben yine de bir süre daha bu konuda yazmaya devam edeceğim. Araştırma yaptıkça beni bile şaşırtan bilgilerle karşılaşıyorum. Özellikle güneş enerjisi olmak üzere, alternatif enerjinin hemen hemen her alanda kullanılabildiğini okudukça umutlanıyorum. Alternatif enerjinin Türkiye’de de yaygınlaşacağına dair inancım artmaya başlıyor. Türkiye gibi güneş alan bir ülkenin doğru kaynaklara yatırım yapıldığında, alternatif enerji konusunda atak yapmaması mümkün değil gibi gözüküyor. Bu konuyu enerji uzmanlarına bırakalım ve biz güneş enerjili araçları tanımaya ve güneş enerjisiyle nelerin mümkün olduğuna bakmaya devam edelim.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 5
Nostaljik bir tren, şüphesiz sanayileşmeyi ve modernizmi de temsil ediyor. Peki ya bacasından çıkan duman...

Macar Vili

2013 yılında yayınlanan habere göre, güneş enerjili Vili, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Kraliyet ve Kismaros arasında sefer yapmaya başlamış. Diğer kaynaklara göre Avrupa’nın ilki değil, ancak sevimli görünümüyle ve turistik bir alanda sefer yapmasıyla sadece yerli turistlere değil, yabancı turistlere de güneş enerjisiyle çalışan araçlar konusunda ilham vermeye devam ediyor.

760 mm uzunluktaki Vili’nin çatısında 10 metrekare genişlikte bir alanda güneş panelleri bulunuyor. Yolcu koltuklarının altında bulunan piller güneş panellerinden gelen enerjiyi depoluyor. Vili saatte en yüksek 25 kilometre hız yapıyor. Sürtünmeyi azaltan bir vites sitemine sahip, böylece enerji ihtiyacı azaltılmış oluyor.

Avrupa’nın ilk güneş enerjili treni

“Solar Tunnel” olarak bilinen proje kapsamında inşa edilen, Avrupa’nın ilk güneş enerjili treni olma unvanına sahip “Green Train”, Paris ile Amsterdam arasında seyahat ediyor. Onu benzerlerinden farklı kılan özelliği ise, güneş enerjisini kendisine monte edilmiş güneş panellerinden almıyor olması. Green Train, enerjisini Antwerp’te bulunan tünelin çatısına yerleştirilmiş güneş panellerinden alıyor. Çatıda bulunan 16 bin güneş paneli, aynı zamanda istasyonların güç sinyali, ışıklandırma ve ısısını da karşılıyor. Tünelin saatte 3 bin 3 yüz megawatt enerji ürettiği söyleniyor.

Hindistan’ın güneş panelli tren projesi

Hindistan Demiryolları 2015 yılında hazırladığı güneş enerjili tren prototipini denemeye sundu. Bu projeyle trenlerin tamamını güneş enerjisiyle çalıştırmayı amaçlamıyorlar, ancak dizel yakıt tüketimini azaltıp maliyeti düşürme ve karbondioksit salımını azaltarak temiz enerji kullanımını yaygınlaştırma gibi hedefleri var. Demiryollarında güneş enerjisi kullanımının, yıllık dizel yakıt tüketimini 90 bin litre azaltacağı, bunun da karbondioksit salımını yılda 200 tondan fazla azaltacağı söyleniyor. Darısı Türkiye’nin başına. Umarız bu kadar çok güneşe sahipken bunu avantaja dönüştürmeyi başarır!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.