Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 4

Bihter Kartheuser 28.09.2016

Güneşimiz var, teknolojimiz var, daha ne bekliyoruz!

US Environmental Protection Agency’nin (Amerika Çevre Koruma Ajansı) global bazda gerçekleştirdiği analizle 2015 yılında hazırladığı rapora göre, sera gazı salımı oranları sektörlere göre şöyle:

  • Elektrik üretimi ve ısı üretimi yüzde 25
  • Tarım, ormancılık ve arazi kullanımı yüzde 24
  • Binalar yüzde 6
  • Ulaşım yüzde 14
  • Sanayi yüzde 21
  • Diğer enerjiler de yüzde 10 miktarında sera gazı salımı yapıyor.

Elektrik üretimi ve ısı üretimi ile ulaşımdan kaynaklanan sera gazı salımı toplam yüzde 40 gibi yüksek orana sahip. Bu değerlerin bir kısmını dönüştürmemiz belki mümkün değil, ama elektrik ve ısı tüketimi ile ulaşımdan kaynaklanan değerleri dönüştürmek, bilinçli tüketimle mümkün olabilir.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 4
Kaynak: US Environmental Protection Agency

Bu anlamda devletlerin alternatif enerji konusunda teşviklerinin olması, alternatif enerji tüketimini yaygınlaştıran projeler yapmaları dönüşümü kolaylaştıracaktır. Örneğin bir ülkedeki toplu taşıma araçlarını alternatif enerjiyle çalışır hale getirmek bu anlamda büyük bir adım olacaktır. Tabii devletlerin bu konuda yatırım yapmaları için çevre bilincine sahip olmaları gerekiyor. Çünkü başlangıçta pahalı bir yöntem gibi gözükse de uzun vadede fosil yakıtlara harcanan miktardan çok daha kârlı ve bunun yanı sıra çevre dostu.

Dünyanın ilk güneş enerjili otobüsü

Tindo Avustralya’nın Adalaide şehrinde üretilen ve şu an aktif olarak şehirde sefer yapan bir otobüs. Yüzde yüz güneş enerjisiyle çalışan otobüs, Adalaide Belediyesi’nin sekiz yıllık projesinin bir ürünü. Projenin tek amacı ise insanları dizel otobüsler yerine güneş enerjisiyle çalışan otobüslere yönlendirmek. Bu amaçla Tindo ücretsiz seferlerini sürdürüyor, böylece ülkede temiz enerji tüketiminin yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 4
Kaynak: Michael Coghlan

Türkiye’de güneş enerjili otobüs

Türkiye güneş enerjisiyle çalışan araçlar üretecek teknolojiye sahip. Bu kadar güneş alan bir ülkede, teknolojiye sahip olmadığımızı söylersek haksızlık yapmış oluruz. Eksik kalan parçalar ise bu alana yatırım yapılması ve alternatif enerji kültürünün geliştirilmesi gibi gözüküyor. Türkiye’de güneş enerjisinin kitlesel olarak kullanımı bakımından çok sayıda proje gerçekleştirilmeye devam ediyor, ancak çoğunda güneş enerjisi ek enerji kaynağı olarak kullanılıyor.

Bu yılın başında gelen habere göre Konya’da ilk kez elektrikli otobüsler kullanıma sunuldu. Bu çevre dostu dört araç, tam şarj edildiklerinde 200 kilometre yol alabiliyor. Umarız bu çevreci E-Bus’lar tüm Türkiye’de yaygınlaşır ve Türkiye enerji konusunda bilinçli bir ülke olma yolunda ilerler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.