Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 3

Bihter Kartheuser 27.09.2016

Karpuz kabuğundan değil, temiz teknolojiden gemiler yapmak!

Ters mantık işliyor çoğu zaman bu ülkede. Mesela binaları inşa ederken maliyetten kısmak istedikleri için ısı yalıtımı yapmıyorlar, sonra ısıtma ve soğutma için harcanan maliyet kat be kat daha fazla oluyor. Türkiye, bir Akdeniz ülkesi olarak, alternatif enerji kaynakları bakımından altın yumurtlayan tavuk. Güneş ve rüzgar enerjisini doğru ve etkin şekilde kullanmayı becerebilse hem ülkece karbon salımını azaltmış olacak hem de başlangıçta pahalı gibi gözükse de uzun vadede kâra geçecek. Ama yok! Maliyetten yırttı ya, günü kurtardı ya, kârdır!

Yeşil enerji, alternatif enerji ve temiz teknoloji farkındalığı yaratma çabasına destek olmak üzere hazırladığım yazı dizisinin ilkinde üniversite öğrencilerinin yaptığı güneş enerjisiyle çalışan helikopterden; ikincisinde ise, dünyayı yalnızca güneş enerjisiyle dolaşan Solar Impulse 2 adlı uçaktan bahsetmiştim. Bu kez de temiz teknolojiyle üretimin imkansız olmadığını gösteren başka bir araca, güneş enerjisiyle çalışan tekneye bakalım. Bu araçları üreten kişilerin veya firmaların ise ortak özellikleri var: Hepsinin doğayı önemsemesi, karbon salımını azaltmak gibi bir gayeleri olması ve teknolojinin gücüne inanıyor olmaları...

Güneş enerjili araçların kitlesel kullanımı

Güneş enerjisini kullanan araçların üretilmesi dünyada yeni bir teknoloji değil. Uzun yıllardır bu teknoloji üzerinde çalışılıyor, farklı alanlarda prototipler üretiliyor. Prototiplerin kitleselleşme vakti artık gelmiş olsa gerek!

Denizcilik alanında ilklerden biri olan Avustralyalı Solar Sailor adlı şirket 2000 yılında kuruluşundan bu yana, hem güneş enerjisini hem de rüzgar enerjisini kullanan hibrit tekneler üretmeye devam ediyor. Sidney İskelesi’nde kullanılan alternatif enerji kaynaklı yolcu tekneleri sayesinde kitlelere ulaşarak bunun hem teknolojik olarak hem de ticari olarak mümkün olduğunu gösterdi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek

İsviçreli Planet Solar şirketi 2008 yılından bu yana insanoğlunun fosil yakıt kullanımını tamamen ortadan kaldırması misyonuyla, güneş enerjisiyle çalışan tekneler üretiyor. Bunun için kaynaklara, uzmanlığa ve teknolojiye sahip olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Bu hedefini dünyaya göstermek üzere, 2010’da MS Tûranor PlanetSolar ile başladığı 585 günlük dünya turunu 2012 yılında tamamladı. Tekne tamamen fotovoltaik enerji ile çalışıyor.

Tekne aynı zamanda sahip olduğu laboratuvarlarda okyanuslarda bilimsel araştırmalar da yürütebiliyor. Tekne şu anda Race for Water Foundation’a ait ve okyanuslardaki plastik kirliliğine karşı savaşıyor. Vakıf, MS Tûranor PlanetSolar’ın dünyadaki bilinirliğini kullanarak yalnızca halka değil politikacılara, kanaat önderlerine de hitap etmek istiyor. Dünyada tüketilen enerjinin yüzde 80’den fazlasının fosil yakıtlardan elde edildiğini, fosil yakıtların sera gazı salımı yaptıklarından iklim değişikliğine katkı sağladıklarını, yenilenebilir enerji kaynakları, özellikle de güneş enerjisi kullanılırsa enerji konusunda bağımsızlaşılabileceği mesajlarını tüm dünyaya vermeye çalışıyorlar.

Türkiye’de güneş enerjisiyle çalışan tekne

Türkiye’de de yeşil enerji farkındalığı yaratmaya çalışan kuruluşlar var. Bunlardan bir tanesi Temiz Enerji Vakfı. Vakıf 2013-2014 yılları arasında güneş enerjisiyle çalışan bir bot yaptı. Vakfın ürettiği göl tipi tekne, sahip olduğu sualtı kamerası sayesinde biyolojik araştırmalarda da kullanılabilecek yapıya sahip. Vakıf tekneyi ODTÜ Biyoloji bölümüne sualtı çalışmalarında kullanması için verdi. Bu araç yalnızca Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk teknesi olması bakımından değil, aynı zamanda doğayla dost teknolojiyle neler yapılabileceğinin bir örneğini Türkiye’de uygulamış olması bakımından da önem taşıyor.

Kapak görseli: Instagram

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.