Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 2

Bihter Kartheuser 24.09.2016

Solar Impulse 2’yle denizler üstünde 20 bin fersah...

Alternatif enerji neden hala alternatif? Bu soruyu kendime sorup duruyorum. Cevap bulabilmek için de dünyada kimler bu konuda neler yapıyor diye araştırmaya devam ediyorum. Nedense büyük enerji şirketlerine bakmak biraz gözümü korkutuyor. Belki mevzunun ticari boyutu tam da alternatif enerjinin neden alternatif olarak kaldığını açıklayacaktır. Aynı zamanda neden enerji şirketlerine değinmeye elimin gitmediğini de... Nitekim alternatif kaynakları kullanacak teknolojiler olmadan enerji üzerine konuşmak pek de anlamlı olmuyor.

Alternatif enerji tüketiminin kültürel bir mevzu haline gelmesinden bahsetmiştim. Türkiye gibi hâlâ hayatta kalma mücadelesi verilen, henüz geri dönüşüm kültürü bile oturmamış ve teknolojiye yatırım yapmaktan epey uzak bir ülkeden bahsediyoruz. Maalesef alternatif enerji tüketimininin artması için bir ülkenin alternatif kaynakları kullanabileceği teknolojilere sahip olması gerekiyor. Tabii talep olmayınca belli bir sektöre de yatırım yapmak zorlaşıyor. Bu sebeple tüketicinin alternatif enerji kültürüne sahip olması da önemli. Biz en iyisi güneş enerjisiyle çalışan araçlardan ilham almaya devam edelim ve dünyanın güneş enerjisiyle uçan ilk uçağının hikayesine bakalım.

Solar Impulse 2

Temmuz ayında 48 saatlik son uçuşuyla Kahire’den Abu Dhabi’ye iniş yaparak dünya turunu tamamlayan Solar Impulse 2 yeşil enerjiyle uçmanın mümkün olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Bu seyahat, güneş enerjisi teknolojisi için bir devrim niteliğinde oldu. Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in pilotluğunda gerçekleşen uçuş son derece tutkulu bir çalışmanın sonucu. Aşağıdaki videoda Solar Impulse ekibiyle beraber, uçuşu takip eden herkesin coşkusunu görmek mümkün. Açıkçası izlerken ben bile gururlandım.

Temiz Teknolojiyle Dünya Turu

Solar Impulse 2, 42 bin kilometrelik dünya turunu 505 günde, saatte ortalama 70 kilometre hızla tamamladı. Uçuş boyunca yalnızca güneş enerjisi kullanan Solar Impulse 2, 17 bin güneş paneliyle donatılmış, 2,4 ton ağırlığında ve 72 metre uzunluğa sahip.

Bertrand Piccard, aile geleneği olan girişimciliği, çevreciliği ve bilim merakını bir adım öteye taşıyarak, Andre Borschberg’in vizyonuyla buluşturuyor. Ortaya dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan uçağı Solar Impulse 2 çıkıyor. İkili ilk uçuşlarını Temmuz 2015’te Japonya’dan Hawaii’ye beş gün beş gecelik bir seyahatle gerçekleştirdi. Ardından 505 günlük dünya turunu gerçekleştirdi. Bu denizler altındaki Jules Verne hikayesi değil, denizler üstünde ve tamamen gerçek! Bu tutkulu projenin hedefi ise yenilenebilir enerjiyle neler yapılabileceğini kanıtlayarak rüyaların bilim ve teknoloji sayesinde nasıl da gerçeğe dönüştüğünü gösterebilmek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.