Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 1

Bihter Kartheuser 22.09.2016

Güneş enerjisiyle çalışmayan ne kaldıysa getirin, dönüştürüyoruz! İlk sırada hava araçları var...

Enerji meselesi gün geçtikçe önemli bir mevzu haline geliyor. Kaynaklar tükenmeye başlayınca birçok farklı alandan uzman yeni kaynakların, bu kez doğayla dost kaynakların peşine düşmeye başladı. Güneş panellerinin kullanım alanı her geçen gün artıyor. Bu yıl güneş panelleriyle çalışan uçağın ardından güneş panelleriyle çalışan teknenin haberi geldi. Bilim ve teknolojideki hızlı gelişme mühendisliği artık yalnızca teknik bir alan olmaktan çıkartarak, aynı zamanda tasarımın da içinde olduğu bir alana sürükledi. Artık teknolojilerin işlevsel olması yetmiyor, aynı zamanda bu teknolojilerin tüketiciyi cezbedecek tasarımlara sahip olmaları gerekiyor, hatta tüketicinin ürünle özdeşleşmesini sağlayacak özelliklere ihtiyaç duyuluyor. Apple’ın yarattığı tekno-kültür devrimini buna örnek olarak gösterebiliriz. Dünyada milyonlarca insan iPhone alabilmek için kendini parçalıyorsa, bunu neden yeşil enerji için yapamıyoruz ki! Benimkisi bir naif beklenti hikayesi...

Yeşil enerji farkındalığı

Peki ya tüketiciyi yeşil enerji kullanımına yönlendirmenin anahtarı ne olabilir? Tüketiciyi yeşil enerjiyle özdeşleştirmenin yolu ne olabilir? İlla yeşil enerjili araçlar kullanacağım diye kendini parçalayan tüketici kitlesi yaratmak mümkün müdür? Bu soruları cevaplamayı mühendis arkadaşlarımıza (mühendis arkadaşların yükünü biraz hafifletmek adına, sosyolog arkadaşlarımıza da seslenmekte fayda var, tabii enerji devi şirketleri hiç hesaba bile katmıyorum bu noktada) bırakarak, buradan aldığım ilhamla, yeşil enerjiyle çalışan araçları tanıtmaya çalışacağım bir yazı dizisi hazırlıyorum. Dizinin ilk aracı ise güneş panelleriyle çalışan helikopter.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Araçlar 1
UMD Gamera Team, UMD News

Güneş enerjisiyle çalışan helikopter

Maryland Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, güneş panelleriyle donatılmış dört pervaneli bir helikopter geliştirdi. Helikopter yalnızca 9 saniye havada kalabiliyor ve bir adım kadar yükselebiliyor. Ancak bu haber mühendislik öğrencilerine ilham vermesi ve yeşil enerji üretiminin/tüketiminin kültürel bir mevzu haline gelmesi bakımından önemli. Nitekim Wright Kardeşler’in ilk uçağı yalnızca 12 saniye havada kalmıştı.

Maryland Üniversitesi Gamera ekibi daha önce insan gücüyle çalışan ve en uzun havada kalma süresine sahip olan bir hava aracı yapmıştı. Şimdi bunu güneş enerjisiyle çalışan bir helikoptere dönüştürme derdindeler. Gamera ekibinden doktora öğrencisi William Staruk heyecanını, bu çalışmayla havacılık tarihinin bir parçası olan yeşil havacılığa dair tarih yazıldığını dile getirerek ifade ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.