Güneş Enerjili İnovasyon 6

Bihter Kartheuser 12.10.2016

İnovasyonun güneş enerjisiyle buluştuğu başka bir tasarım harikasıyla baş başayız. Volvo V60’ın sunumu için hazırlanan fotovoltaik şarj istasyonu...

Bazı şeyler gerçek olamayacak kadar iyi. Bugün bu cümleyi tekrar edip duruyorum kendi kendime. Güneş enerjili araçlar ve inovatif ürünler üzerine yaptığım araştırmalarda en çok göze çarpan nokta, bu ürünlerin bir gün piyasada görünür olmasalar bile yaratıcılarının, bu ürünler benzeri çalışmaların yapılması, güneş enerjili ürünlerin yapımının ve kullanımının yaygınlaşması için ilham kaynağı olmayı hedeflemeleri. Bu anlamda inovasyonu güneş enerjisiyle buluşturan başka bir örnek de Volvo’dan geliyor. Tarih olarak yeni bir ürün değil ancak, tasarım harikası portatif fotovoltaik şarj istasyonu kesinlikle güneş enerjili inovatif ürünler başlığı altında ele alınmalı.

PURE Tension

Volvo İtalya’nın 2013 yılında Volvo V60 Hybrid Electric Diesel’i tanıtma amacıyla başlattığı tasarım yarışmasında Synthesis Design + Architecture, Buro Happold ve Fabric Images firmalarının tasarımı sunulmaya hak kazandı. Hafif, katlanabilir ve kendi kendine ayakta durabilen, gerilimli diyafram şeklindeki taşınabilir şarj istasyonu tasarımı yoğun araştırmalar üzerine deneysel olarak hazırlandı. PURE Tension adlı ürünü tasarımcıları; tasarım, mühendislik ve üretim arasındaki diyaloğun sonucu olarak değerlendiriyorlar.

Tasarımın özellikleri

Dinamik formu, optik efektleri, esnek oluşu ve mekanlara uyarlanabilir oluşu şarj istasyonunun önemli özellikleri. Tasarım gerilimli HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen) file kumaşın içine fotovoltaik panellerin yerleştirilmesiyle oluşturulmuş ve temel amacı elektrikli araçların sunumunda kullanılması. Ancak fikir olarak, elektrikli araç üretimine rağmen henüz çok az sayıda şarj istasyonu bulunmasına atıf yapması bakımından önemli. Tabii uzun yolda aracınızın bagajından çıkarıp kuracağınız bir şarj istasyonuna sahip olmak epey fantastik bir fikir gibi gelse de “Neden olmasın ki!” demeden de geçemiyor insan.

Tasarım süreci

Tasarım, hem manuel maketin hazırlanmasıyla hem de paralel olarak dijital maketin hazırlanmasıyla geliştirildi. Bu maketler aracılığıyla kullanılan malzemelerin davranış biçimlerinin anlaşılması hedeflendi. Böylece karbon fiber borunun kompozit gerilimli kumaş ile bir araya gelmesi sonucu bükülme kazandığı anlaşıldı ve tasarım ona göre tamamlandı. Sonuçta çerçeve iterken, kumaşın da çekmesi etkisiyle tasarımın dengesi sağlandı. Katlandığında ise, V60’ın bagajına sığacak boyuta geliyor.

Volvo Gözlem ve Konsept Merkezi bilim uzmanı Ichiro Sugioka, araçların güneş enerjisiyle şarj edildiklerinde ısındıklarını ve tekrar soğutulmak üzere de ciddi enerji harcandığını belirtiyor. PURE Tension tasarımının aracı yukarıdan çadır gibi kaplaması, aynı zamanda araca gölge yaratmasıyla aracı soğutma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Böylece tasarım bir taşta iki kuş vurmuş oluyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.