Güneş Enerjili İnovasyon 5

Bihter Kartheuser 11.10.2016

Güneş enerjisi günlük yaşantınızın ne kadar içinde? Yoksa hâlâ taşınabilir güneş panellerine sahip değil misiniz?

Güneş enerjisinin alternatif enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlanması yeni bir olay değil. İlk kez 1800’lerin sonunda güneş enerjisi teknolojileri gündeme geliyor ve aktif olarak 1970’lerde kullanılmaya başlanıyor. Ardından enerji krizi ve çevre politikalarının da etkisiyle yaygınlaşmaya başlıyor ve 1990’lara gelindiğinde hem ticari hem de bireysel kullanımda ciddi artış yaşanıyor. Günümüzde güneş enerjisi, güneş paneli fiyatlarında ciddi düşüş yaşanmasıyla beraber özellikle Batı ülkelerinde çok yaygın kullanılan bir alternatif enerji kaynağı. Dolayısıyla günlük yaşamın içinde pek çok inovatif ürünün bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünlerden ilham alma çabasıyla hazırladığım yazı dizisinde, bir önceki yazımda güneş enerjili çadırlardan bahsetmiştim. Harika bir fikir olmasına rağmen şu aşamada yalnızca tasarım projesi olarak sunuluyor. Ancak benzer ihtiyaçlarınızı giderebilecek başka inovatif ürünler de pazarda mevcut.

Taşınabilir güneş panelleri

Çantanıza sığabilecek boyutlara sahip taşınabilir güneş panelleri on yıldan fazla süredir pazarda. Ancak fiyatları yeni yeni herkesin satın alabileceği düzeye iniyor. Taşınabilir güneş panelleri cep telefonu boyutunda veya üç ya da dört parçalı ve katlandığında kitap boyutuna gelen modelleriyle bugün pazarda rahatlıkla ulaşılabilir durumda. Özellikle Türkiye gibi güneşlenme süresi oldukça yüksek bir ülkede kesinlikle her eve lazım ürünler. Ayrıca elektrik enerjisine olan bağımlılığımızı azaltması bakımından son derece önemli bir görev üstleneceğe benziyorlar. Akıllı telefonlarımız şüphesiz dünyayı cebimize getiriyor, ancak bunun bedeli günde neredeyse iki kere şarj edilmeleri oluyor. Bunun için çoğumuz ya harici bir bataryayla dolaşıyoruz ya da yanımızda taşıdığımız şarj aletlerimizi priz gördüğümüz her yere takıyoruz. Bunun yerine neden her güneşi gördüğümüzde taşınabilir güneş panellerimizi çıkarıp telefonumuz şarj etmiyoruz?

Güneş Enerjili İnovasyon 5
Taşınabilir güneş paneli, Erik (HASH) Hersman

Telefonunuzu şarj edebileceğiniz solar güç kaynağı

Genellikle 10 bin mAh güce sahip bu güneş panelleri yaklaşık 10 saatte cihazınızı tam olarak şarj edebilmenizi sağlıyor. Güneşten elde ettiği enerjiyi stabilize ederek ardından cihazınıza veriyor, böylece cihazınızı güneş ışığının gücünün azalıp artmasıyla oluşacak stabil olmayan elektrik akımlarından koruyor. Telefonunuzu ya da tablet bilgisayarınızı USB kablosu aracılığıyla şarj edebiliyorsunuz. Farklı firmalar farklı ürünler sunuyor.

Laptopunuzu şarj edebileceğiniz solar güç kaynağı

Boyut olarak bir öncekinden biraz daha büyük ve daha ağır olan başka bir taşınabilir güneş paneli de dizüstü bilgisayarınızı şarj edebileceğiniz güç kaynağı sunuyor. Telefonunuzu şarj edebileceğiniz güç kaynağından iki kat fazla güçlü olan taşınabilir güneş paneli 20 bin mAh güce sahip. Aynı zamanda hibrit teknolojiye de sahip bu güneş panelini, güneş enerjisinin yetersiz kaldığı anlarda araba şarjıyla ya da priz aracılığıyla da şarj edebiliyorsunuz. Ben Türkiye’de satışına rastlamadım.

Fotovoltaik sırt çantası

Yukarıda saydığım taşınabilir güneş paneli teknolojisinin bir tık ötesinde ise üzerine güneş panelleri döşenmiş sırt çantaları yer alıyor. Çantanın ön yüzeyine yerleştirilmiş taşınabilir güneş panelleri çıkartılabiliyor. Bu çantayla telefonunuzu, tabletinizi ya da 5 voltluk tüm cihazlarınızı şarj edebiliyorsunuz. Bu çanta özellikle seyahatlerde veya kamp gibi etkinliklerde elektronik cihazlarınızı kullanabilmenizi kolaylaştırıyor. giyilebilir güneş enerjisi teknolojisi henüz yeni bir teknoloji olduğundan çantanın fiyatı epey yüksek ve maalesef Türkiye’de satışı henüz yok.

Güneş Enerjili İnovasyon 5
Fotovoltaik sırt çantası, Wikimedia

Umarız taşınabilir güneş enerjisi teknolojisi Türkiye’de de yaygınlaşır ve fiyatları düşer de alternatif enerji meraklısı herkesin edinebileceği ürünler haline gelir. Ya da daha güzeli, Türkiye’deki mühendisler de biraz bu alternatif enerji alanına emek harcarlar, biz de daha kolay ulaşabiliriz bu tip inovatif ürünlere.

Kapak görseli: Robert Ashworth

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.