Güneş Enerjili İnovasyon 4

Bihter Kartheuser 09.10.2016

Bu yazı doğada olmaya bayılıp da mobil cihazlarından ayrılamayanlara gelsin!

Hafta sonu çadırları alıp şehirden biraz uzaklaşmak istiyorsunuz. Ancak iş yerinden beklediğiniz önemli bir mail var. Ormanda sessiz sakin dinleniyorsunuz. Eyvah! Şarjınız bitmek üzere, patronunuzdan beklediğiniz o mail'i cevaplamanız hayat memat meselesi. Dostlarınızla birlikte ormanın tadını çıkarırken eve mi döneceksiniz yani! Veya örneğin yazarsınız, tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ile internet ve cihazlarınızı şarj edebileceğiniz elektrik gücü. Bunlara sahipseniz, Amazon ormanlarında bile yazarlık yapabilecek durumdasınız. Evirdiniz çevirdiniz olmadı, Amazon’da yazmaya devam edemeyeceksiniz.

Orange Solar Tent

Umudunuzu kesmeyin, teknolojik gelişmeler güneş enerjisiyle bir araya geliyor ve bu sorununuzu da çözüyor. Tasarım ve mühendislik firması Kaleidoscope, telekomünikasyon firması Orange’la kafa kafaya veriyor ve enerjisini güneşten alan çadır üretiyor. Üç adet fotovoltaik panele sahip çadır, güneşten elde ettiği enerji sayesinde mobil cihazlarınızı şarj edebilmenizi sağlıyor. Paneller aynı zamanda çadırın gölgede kalmasını da sağlıyor. Yani çadırınız için harıl harıl gölgelik aramanıza da gerek kalmayacak. Veya tamamen açık bir festival alanında güneşin altında kamp yapmaya teslim olmayacaksınız.

Solar çadır konsepti

Kaleidoscope, Glastonbury Müzik Festivali’nden ve eko-bilinçli kampçılardan ilham alarak, Orange’la ortaklık içinde bu tasarım projesini oluşturdu. Güneş enerjisi ve kamp sistemlerinin bir araya getirilmesiyle, festival meraklılarının mobil cihazlarını, kamp ekipmanlarını ve diğer elektrikli aletlerini şarj edebildikleri solar çadır konsepti ortaya çıktı. Kaleidoscope ekibi solar çadır konseptini oluşturmak için araştırma - geliştirme, enerji ve iletişim teknolojilerinden faydalandıklarını belirtiyor. Bu çalışmanın gelecekteki inovatif çözümlere ilham vermesi hedefleniyor. Solar çadır konsepti Daha Yeşil Araçlar Yarışması’nda (Greener Gadgets 2010 Competition) finalist oldu. Ancak çalışma yalnızca konsept olarak Glastonbury Müzik Festivali’nde ve çeşitli medya mecralarında sunuldu. Maalesef henüz üretimi yapılmıyor.

Umarız Orange Solar Tent piyasaya sunulur. Olmazsa başka başka tasarımcılar da bu konsepten ilham alarak benzerlerini üretirler ve şu teknoloji çağında bizi ormanlarda, seyahatlerde, festivallerde teknolojisiz bırakmazlar...

Kapak görseli Youtube videosundan alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.