Güneş Enerjili İnovasyon 3

Bihter Kartheuser 07.10.2016

Hayal kurmaya devam edenler için güneş enerjisiyle çalışan akıllı atık istasyonları...

Avrupa’da uzun yıllardır atıkları ayrıştırma kültürü mevcut. Batı hayranı olduğum düşünülmesin ama hakikaten bazı konularda çok iyiler! Çevre duyarlılığı da bunların başında geliyor. Yıllardır düşünüp dururum; neden Türkiye’de belediyeler hâlâ farklı atıklar için farklı çöp bidonları koymaz? Her şeye bütçe ayırabilirken, nasıl olur da bu kadar önemli bir konuda bir türlü bütçe ayıramazlar? Çoğu belediye artık en azından çevre birimlerini aradığınızda evinize araç yollayıp atıklarınızı evinizden alıyor. Ancak bir türlü sistematik bir düzen kurulamıyor. Bu durumu anlamadım, sanırım anlamayacağım da...

Biz hâlâ olmak ya da olmamak arasında gidip gelirken, bazıları inovasyonu biraz daha öteye taşıyıp akıllı atık konteynerleri üretiyor. Bu yetmezmiş gibi, bir de bu konteynerler güneş enerjisiyle çalışıyor. Türkiye’deki mühendislere duyurulur!

Güneş Enerjili İnovasyon 3

Atık ve geri dönüşüm istasyonları

Amerikalı Bigbelly adlı firmanın ürettiği akıllı atık konteynerleri tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor. Bu akıllı atık istasyonları, konteynerler doldukça sıkıştırma yaparak yeni atıklara yer açıyor. Ayrıca dolduklarında bulut sistemi aracılığıyla yetkili kişilere bilgi yollayarak konteynerlerin boşaltılması sağlanıyor. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor: Bir yandan atıkların geri dönüşümü sağlanırken, diğer yandan da atık konteynerlerinin boşaltılması için harcanan enerjiden tasarruf edilmiş olunuyor.

Akıllı atık sistemi atık kontrolü, geri dönüşüm ve kompost istasyonları gibi modüler birimlerden oluşuyor. Akıllı atık istasyonlarında hem atıkların güncel bilgisine ulaşılabiliyor hem de sahip olduğu bulut sistemiyle geriye dönük atık analizi yapılabiliyor.

Kamusal alanda çevreci çözümler

Bigbelly tasarımcıları, şimdiye kadar çöp bidonlarının boşaltılma zamanlarının tahminler üzerine oluşturulan planlar aracılığıyla gerçekleştirildiğini söylüyor. Kimi zaman çöp bidonları fazla dolu olup taşabiliyor, kimi zaman da az dolu olabiliyor, ancak belediye görevlileri ya da çöp kamyonları bidonları periyodik olarak boşaltmaya devam ediyor. Bu da hem zaman hem de yakıt israfına yol açıyor. Bu akıllı konteynerler, şehirlerin sokaklarında, parklarda, okul kampüslerinde ve güneş alan pek çok yerde kullanılabiliyor. Dünya çapında satış temsilcileri bulunan ürünün, Ankara’da da bir distribütörü mevcut.

Güneş Enerjili İnovasyon 3

Görseller: Bigbelly

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.