Güneş Enerjili İnovasyon 2

Bihter Kartheuser 05.10.2016

Koca bir stadyum düşünün ki enerjisini güneşten alsın. Kaohsiung Stadyumu yılda 660 ton karbondioksit salımını bertaraf ediyor.

Teknoloji tek başına yeterli değil, artık multidisipliner bir alan. Teknolojik yenilikler, içinde alternatif enerji kaynaklarını da barındırıyor. Gökyüzünde en azından şimdilik sınırsız gibi görünen bir enerji kaynağı var. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler artık bu kaynaktan faydalanmanın yollarını arıyor. Önceki yazı dizisinde güneş enerjisiyle çalışan araçları aktarmaya çalıştım. Bu kez de içinde güneş enerjisini ve tasarımı barındıran inovatif ürünleri ve yapıları aktarmaya çalışacağım. Mevzu bahis, karbon ayak izimizi azaltma yolunda ilham almak. Dizinin ikinci konusu, güneş enerjisiyle çalışan devasa bir yapı...

Kaohsiung Stadyumu

Taiwan’ın Kaohsiung kentinde çok amaçlı kullanılan stadyum dünyanın yüzde yüz güneş enerjisiyle çalışan ilk stadyumu. Yapımı 2009’da tamamlanan stadyum 2009 Dünya Oyunları’na ve 2014 Asya Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Kaohsiung Stadyumu çok büyük yapıların güneş enerjisiyle çalışabileceğini gösteren en iyi örneklerden biri. Üstelik yalnızca çevre dostu oluşuyla değil, inanılmaz mimarisiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Güneş Enerjili İnovasyon 2
Kaohsiung Stadyumu'nun kuşbakışı görünümü.

Stadyumun özellikleri

Yarı spiral şekle sahip stadyumun görünümü ejderhayı andırdığından, İngilizce ejderha anlamına gelen “dragon” kelimesiyle anılıyor. Dragon Stadyum, 8 bin 844 fotovoltaik güneş paneli barındırıyor. Güneş panellerinden yılda 1.14 milyon kilowatt saat elektrik elde ediliyor, böylece yılda 660 ton karbondioksit salımını bertaraf etmiş oluyor.

2009 yılında yapımı tamamlanan stadyum 55 bin izleyici kapasitesiyle 2009 Dünya Oyunları’na ev sahipliği yaptı. Tabii böylesine büyük bir projede teknoloji ve tasarımın bir araya gelmesinin bedeli de ağır. Çatı alanı 14 bin 155 metrekare olan ve güneş panelleriyle kaplı stadyum projesinin maliyeti 150 milyon dolar.

Aynı zamanda mimari bir harika

Japon mimar Toyo Ito tarafından tasarımı gerçekleştirilen stadyumun en başından beri güneş panelleriyle çalışması planlanmıştı. Ancak yapının mimari tasarımından da anlaşılacağı üzere güneş panellerinin yerleşimi mühendisler için çok da kolay olmadı. Güneş panelleriyle enversörlerin doğru şekilde ayarlanabilmesi için mühendisler farklı bir yöntem kullandı. Birkaç tane ana enversör kullanmak yerine çok sayıda küçük enversör monte etmeyi daha uygun buldular. Böylece mimariden kaynaklanan zorluğu aşmanın yanı sıra güneş panellerinin daha dayanıklı olmasına da zemin hazırlamış oldular. Çünkü küçük bir enversörden kaynaklanacak bir problemin güneş panellerine vereceği zarar, merkezi büyük bir enversörün vereceği zarardan çok daha az.

Kapak görseli: Wikimedia Commons

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.