Güneş Enerjili İnovasyon 1

Bihter Kartheuser 04.10.2016

Güneş enerjisiyle çalışan tarla robotu: Ladybird!

Teknolojik gelişmeleri kehanetle karşılamak mı yoksa teknolojik gelişmelerden mümkün olan en fazla verimi almak mı? Herkesin teknolojiye bakış açısı ve algılayış biçimi farklı. Teknolojiyi kehanetle karşılayan distopik bir gelecek kurgusunu ya da optimist bir yaklaşımla teknolojinin gelişmesinden coşku duyarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeyi düşleyebilirsiniz. Bakalım alternatif enerjiyle inovasyonun buluştuğu noktada neler oluyor...

Yeni bir tarım devrimi mi?

Tarihten bu yana tarım devrimlerinin insanlığın ve doğanın başına neler açtığını biliyoruz. Şimdi dijitalleşmeyle beraber yeni bir devrim kaçınılmaz gibi gözüküyor. Bu sefer doğayla daha dost bir yapılanmanın sinyalleri geliyor. Hiçbir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan güneş enerjisi, robot teknolojisiyle sentezlenirse ortaya ne çıkar? Bu sorunun cevabı, en çok güneş alan ülkelerden biri olan Avustralya’dan geliyor. Sydney Üniversitesi’nde yapılan çalışma sonucu Ladybird (uğurböceği) adlı çiftlik robotu üretildi. İsmini üzerindeki güneş panellerinin beyaz renkli beneklerinden alıyor. Robotun tarım alanında ciddi bir yenilik yaratması bekleniyor. Robot iki yıl önce prototip olarak üretildi ve New South Wales’te bir tarlada kullanıma sunuldu.

Güneş Enerjili İnovasyon 1
Ladybird, Australian Centre for Field Robotics

Tarla robotu: Ladybird

Enerjisini güneşten alan robot, farklı sensörler taşıyor, kendi kendine çalışıyor ve lazerle yönetiliyor. Avustralya Arazi Robotik Merkezi’nden (Australian Centre for Field Robotics) Dr. James Underwood birbirinden farklı çok sayıda stereo kamera gibi optik sensör, hiper-spektral sensör ve lazer mesafe ölçücü sayesinde toplanan veriler aracılığıyla üç boyutlu, detaylı resimler çizebildiğini söylüyor. Böylece tek tek her bir bitkiye kadar tarlanın haritasının çıkarılabileceğini belirtiyor. Bu verilerin laboratuvarda oluşturulan algoritmalar sayesinde işlenmesiyle çiftçi tarlasını daha verimli kullanabilecek. Aynı zamanda robotik bir kola sahip olan Ladybird, tarladaki otları toplayabiliyor ve özerk mahsül toplayabilme potansiyeline sahip.

Tarla robotunun avantajları

Çalışmanın ana ismi, Sydney Üniversitesi Robotik ve Akıllı Sistemler profesörü Salah Sukkarieh, bu sistem sayesinde tarlalardaki verimliliğin artacağını söylüyor. Bu çalışmasıyla yılın araştırmacısı seçilen Sukkarieh, tarlada uzun süre insan gücüne ihtiyaç olmadan ve el emeği kullanılmadan tarlanın nasıl iyileştirilip geliştirilebileceğine dair önemli verilerin elde edileceğini belirtiyor. Örneğin mahsül henüz büyümeye başlamışken böceklenme gibi bir tehlikeyle karışılaşırsa, Ladybird bunu tespit edebiliyor. Böylece çok daha fazla mahsül daha erken sürede kurtarılabiliyor.

Tarla robotlarının önemli avantajlarından biri de böceklenmenin erken dönemde fark edilip müdahale edilmesiyle kimyasal ilaç kullanımının büyük ölçüde azalacak olması. Bu gelişme ise hem bizim daha sağlıklı gıdalar tüketmemiz hem de toprakları kimyasal ilaçla doldurmamamız bakımından umut verici gözüküyor. Çalışma ekibi gelecekte iklim değişimi sebebiyle tarlalardan ürün elde etmenin zorlaşacağını vurguluyor. Bu yüzünden tarlalardan ürün elde edebilmek için bu tip teknolojilerin desteğine ihtiyaç duyulacağını belirtiyorlar.

Prototipi tarlasında kullanan Ed Fagan, bahçecilikte eğer bir bitki artık eskisi kadar ürün vermiyorsa, ancak o zaman herhangi bir semptomun farkına varıldığını söylüyor. Fakat bu sefer de geç kalınmış olma ihtimalinin bulunduğunu ve bütün mahsülü kaybetme riski oluştuğunu ekliyor. Tam da böyle bir noktada Ladybird devreye giriyor, çünkü herhangi bir semptomu henüz tüm ürünleri sarmadan tespit edebiliyor.

Bugün tarla robotları

İki yıllık deneme sürecinden sonra verimli çalışmaya devam eden Ladybird’ün ardından Avustralyalı robot uzmanları tarlalar için farklı robot sistemleri de geliştirdi. Bunların içinde hayvancılık alanında kullanılan ve hayvanların arasında dolaşarak vücut ısılarını tespit edebilen ve herhangi bir hastalık riski olup olmadığını tarla sahibine bildiren robotlar da var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.