Gün Yağ Yakma Günüdür, YağYakam-KasYapam Kardeşlere Merhaba!

Gizem Kıyak 06.05.2016

Yağ yakmak, hele ki fit olmak, aç kalmakla olmaz! Plaza çıkışı bir saat spor salonuna gitmekle olmaz! Doğrusunu anlatmaları için şimdi “YağYakam-KasYapam Kardeşler”i sahneye davet ediyorum.

Öğle arası salata barı
O da bitince kahve molası
Bir kilo verme sevdası
Kurban olam yapma canısı


Ay bana bu diyet furyalarından fenalık geldi artık; size de gelmedi mi? Yağ yakmak, hele ki fit olmak, aç kalmakla olmaz! Plaza çıkışı bir saat spor salonuna gitmekle olmaz! İnanmıyorsanız bakın şu diyet şövalyelerine, üç aşağııı beş yukarı… Şimdi harika kombinasyonlarla “YağYakam-KasYapam Kardeşler”i sahneye davet ediyorum. Bakalım neler açıklayacaklar?


Merhaba; ben YağYakam, bu da kardeşim KasYapam. Bizi birbirinden ayrı şeyler zannedenlere seslenmek istiyorum; birimiz olmadan diğerimiz bir hiç!


Şöyle açıklayayım, bedenini bir balon farz et; kilo aldıkça şişen, verdikçe sönen bir balon. Eğer ki kas çalışmalarına önem vermeyip sadece diyet yapıyorsan sönünce büzüşen balon gibi gevşek kalacaksın. Lakin güzel bir beslenme programını bir de doğru antrenmanlarla tamamladın mı, taş gibi oldun, hadi yine iyisin. Şimdi bir de aç gezen YağYakam hayranlarına sesleniyorum. Alın size Ramazan ayı, oruç örneği. Neden Ramazan’da kimse kilo vermiyor, aksine alıyor? Ya da neden orucun ilk birkaç günü zor geçiyor da sonra alışılıyor? Çünkü metabolizma açlık durumundan ötürü kırmızı alarm veriyor ve hayatta kalmanız için yavaş çalışmaya programlanıyor. Yani vücut, kendisine yemek verilmeyeceğini öğrendiği için enerjisini azar azar harcayıp en uzun süre hayatta kalabilmeye bakıyor. İşte siz o çetrefilli diyetleri yaparken de metabolizmanız aynen böyle yavaşlıyor. Sonra da diyet bitince “Ben neden bu kiloları geri aldım?” diye yanıp yakılıyorsunuz, çok üzülüyorum. Şimdi sözü kardeşim KasYapam’a bırakıyorum; o bize yağ yakmak için nasıl bir antrenman yapmalıyım konusunu bilimsel bilimsel açıklayacak.


Selam olsun siz güzel ve yakışıklı insanlara! Duydum ki bazı YağYakam taraftarları, zayıflayacağım diye kondisyon, güç, ağırlık, kafa, göz dalmışsınız. Yapmayın efendim, yağ yakmaksa önceliğiniz, sabit tempo kardiyo antrenmanlarını hafif ağırlık çalışmalarıyla şenlendirin. Sabit tempo kardiyo dediğim de nefes nefese kalmadan yaptığınız, kalp ritminizin normalden biraz daha hızlı ama hep aynı seviyede devam ettiği egzersizler. Mesela inin sahile, son dedikoduları kaynata kaynata bir saat hızlı yürüyüş yapın ya da pedallayın bisikletinizle. Sabit tempo kardiyoda nefes nefese kalmamanız hayat memat meselesi. Çünkü oksijenli solunuma devam etmeniz gerek. Eğer ki o ertesi gün bacaklarınızın hamladığı antrenmanları yapıyorsanız, antrenman sırasında oksijenli solunum değil, laktik asit fermentasyonu yapmışsınız demektir ki, laktik asit fermentasyonunda vücut yağları kullanmaz. Yani ahali, önce bir yağ yakalım, sonra Herkül oluruz. Tabii dediğim gibi, hafif ağırlık çalışmalarıyla kasları diri tutmayı da unutmayalım. Bunu illa ki dambıllarla değil, kendi vücut ağırlığınızla da yapabilirsiniz. Hemen günlük hayata uyarlıyorum; kalem yere düşünce eğilip almayın da squat yapar gibi bacaklarla çöküp alın.


Size bir altın sır daha vermek istiyorum. Geçen yanıma SabahSporu geldi, tutturmuş “Ben niye bu kadar revaçtayım?” diye. Ben de dedim ki “glukagon” yüzünden. Glukagon açken kan şekerini yükseltebilmek ve hücrelere mama gönderebilmek için salgılanan bir hormon. Açken dedim ya, yani sabahları glukagon salgılıyorsunuz bolca. Şimdi bu glukagon, sen git karaciğerdeki glikojenleri glikoza yıktır, onları kana ver, yetmezmiş gibi bir de git yağ hücrelerine lipaz enzimi salgılat, yağları yaktır! Olacak iş mi? Dev gibi yağlar eridi gitti ya! SabahSporu, sen bu yüzden yağ yakmak için bire birsin işte!

Ben YağYakam, ben de KasYapam olarak, bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz. Az yağlı bol kaslı günler dileriz efenim!


Gizem Kıyak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.