Grip Aşısı Vakti Geldi

Olgu Alibeygil 30.09.2016

Grip vakti geldi geliyor. Her sene yeni virüslere karşı geliştirilen grip aşısının tam zamanı. Tabii eğer gerekli olduğuna inanıyorsanız.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezi 6 aylıktan yukarı yaştaki herkese grip aşısını öneriyor. Hatta Obama da ailesiyle birlikte grip aşısı olarak insanlığı gripten korunmaya davet ediyor. Fakat aşının gerçekten işe yarayıp yaramadığı ve gerekliliği konusunda hâlâ şüpheler var.


Grip aşısı sonbaharda yapılıyor ve aşıyı olan kişinin tam bağışıklık kazanması için iki hafta geçmesi gerekiyor. Hekimler özellikle yüksek risk taşıyan grupların grip aşısı olmasını öneriyor. Örneğin 65 yaş üzerindekiler, kemoterapi görenler veya diyabet, HIV, AIDS gibi kronik hastalıkları, böbrek ya da karaciğer yetmezliği olanlar. Grip aşısı tavuk yumurtasından yapıldığı için yumurta alerjisi olanlara kesinlikle önerilmiyor. Eğer yumurta alerjiniz varsa ve doktorunuz aşıyı takiben 30 dakika hastaneden ayrılmadan aşıyı olabileceğinizi söylerse itiraz edin. Çünkü Amerikan Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezi, geçtiğimiz yıla kadar uygun gördüğü 30 dakikalık gözlem uygulamasından bu sene vazgeçmiş. Yumurta yiyemeyen aşıyı da olmasın, demiş. En güncel bilgi bu, dikkatli olun.


Sonbahar aylarında vurulması önerilen grip aşısı her sene yenileniyor ve gelecek kış yaygınlaşma olasılığı taşıyan virüslere karşı güçlendiriliiyor. 2016-2017 kış sezonunun gözde grip virüslerinin H1N1, H3N2 ve Victoria ailesinden bir B tipi olacağı öngörülerek yılın aşısı geliştirilmiş. Bu sene burun spreyi versiyonu etkili olmadığı gerekçesiyle piyasa çıkmayacakmış. Ekim sonuna kadar aşıyı olmanızda fayda var, eğer istiyorsanız, alerjiniz yoksa ve ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız.

Grip aşısının etkinliği kişiden kişiye göre değişmekte. Yayılan virüsle aşının koruduğu virüsün aynı olup olmayacağı da belirsiz. Bugüne kadar grip aşısının hastalığa karşı koruyabilme oranının %60 civarında olduğu belirlenmiş. Bu oran vücuda thimerosal, cıva gibi maddeler yüklemeye, kızarıklık, terleme, baş ağrısı gibi yan etkileri çekmeye değer mi, bilinmez. Üstelik aşının kırgınlık, hafif ateş ve ağrı gibi grip etkilerini tam olarak geçirmediği de biliniyor.


Grip aşısı yaptırma taraftarı olmayan bilim insanlarından Dr. James Wilde aşının ancak yüksek risk grubundaki topluluklar için gerekli olduğunu savunuyor. Aşının gribe karşı koruma etkisinin de seneden seneye değişeceğini söylüyor.

Görsel: Beforeitsnews

Grip aşısını hiç yaptırmamış ve yaptırmayı düşünmeyen biri olarak, aşı karşıtı doktorlardan en çok Catharine Kopac’ın görüşünü beğendim. Dr. Kopac “hiçbir zaman hastalanmamamız gerektiğini düşünürüz, oysa bedenin biraz da hastalanmaya ve bağışıklığını güçlendirmeye ihtiyacı vardır” diyor. Haklı. Yani eğer bu sene 2014’ün çılgın virüsü H3N2 yine aktif olacaksa, o kışı sürekli grip olarak geçirmiş ben ve benim gibiler için bu sene korkacak bir durum yok. Bedenimiz H3N2 ile nasıl savaşacağını öğrendi. Eğer karşımıza yepyeni bir virüs çıkacaksa da aşı olan ya da olmayan herkes, hep beraber ceremesini çekeceğiz demektir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.