Greenpeace'in "Rainbow Warrior" İsimli Gemisi Seferihisar'da!

Oğuz Taktak 11.09.2016

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in 'Rainbow Warrior' adlı gemisi, İzmir'in 'sakin şehir' unvanlı ilçesi Seferihisar'a geldi.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in 'Rainbow Warrior' adlı gemisi, İzmir'in 'sakin şehir' unvanlı ilçesi Seferihisar'a geldi.

Greenpeace'in

Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, 'Güneşe Yelken Aç' sloganıyla güneş enerjisi projeleri için yola çıkan Greenpeace ekibine ilçede uyguladıkları yenilenebilir enerji projelerini ve tarım çalışmalarını yerinde gösterdi ve başlattıkları enerji seferberliğiyle ilgili bilgiler verdi.

Greenpeace'in dünyaca ünlü gemi 'Rainbow Warrior', Seferihisar'a geldi. 10- 11 Eylül tarihleri arasında Sığacık Körfezi'nde kalacak olan gemi ziyarete açık olacak. 'Güneşe Yelken Aç' sloganıyla güneş enerjisi çalışmalarını destekleyen Greenpeace, 1 milyon güneş enerjili ev projeleri kapsamında Türkiye'deki diğer cittaslow'larla (sakin şehir) buluşacak çeşitli çalışmalar yapacak.

Greenpeace, Türkiye'nin sakin şehir başkenti Seferihisar'da diğer cittaslow'lar Şavşat ve Halfetili yetkililerle de bir araya geldi. Ekibi misafir eden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Turgut köyündeki lavanta tarlası, karakılçık buğdayından ürettikleri Ata ekmeği, belediyeye kurdukları fotovoltaik enerji sistemi, yerli tohumu çoğalttıkları Can Yücel Tohum Merkezi'ni gezdirdi. 'Rainbow Warrior' gemisini de ziyaret eden Başkan Soyer, Greenpeace üyeleri ve diğer sakin şehirlere, başlattıkları enerji seferberliğiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

'Greenpeace ile buluşmak heyecan verici."

"Güneşe yelken aç" sloganıyla, Greenpeace'in Seferihisar'a gelmesi büyük heyecan ve gurur verici olduğunu belirten Başkan Soyer, "Üstelik cesaretimizi artırıyor. Çünkü aynı yolda yürüyoruz. Aynı şekilde, 'Güneşi daha çok kullanmak için neler yapabiliriz?' diye kafa yoruyoruz. Greenpeace gibi bir dünya markasının, büyük bir gücün Seferihisar'la buluşması ve Seferihisar Belediyesi'ne destek vermesi çok değerli. Bugün kendilerine yaptığım sunumda enerji seferberliğimizi anlattım. Seferihisar'ın kurtuluşunun buradan geçtiğini biliyoruz ve 11 Eylül kurtuluş şenliğimizde bu konuyla ilgili müjdeli haberler paylaşacağız" dedi.

"Türkiye, enerji konusunda dönüm noktasında"

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay Güneşe Yelken Aç projeleri ve Seferihisar ziyaretleri için şunları söyledi:

"Greenpeace ekibi olarak Rainbow Warrior'la bir Ege turuna çıktık. Ülkemizin en büyük hazinesi olan güneş enerjisine dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizin güneş potansiyeli çok yüksek, bunun için turizmcilerle buluştuk bugün de Seferihisar Belediyesi'nin öncülüğünde sakin şehirlerle buluştuk. Güneş enerjisi kullanarak tüketilen yerde elektriği üretebileceğimizi düşünüyoruz."

"Belediyeler hükümetlerin önünde olabiliyor."

Seferihisar Belediyesi'nin çalışmalarını önemsediklerine de vurgu yapan Kutluay, "Bu istihdam yaratacak, enerji bağımsızlığına katkıda bulunacak bir iş. Enerji açısından Türkiye dönüm noktasında. Türkiye ya eski kirli teknolojilere yatırım yapmaya devam edecek ya da doğal hazinesinin farkına vararak dünyada lider, öncü olacak. Bu açıdan Seferihisar Belediyesi bizim için önemli. Dünyanın dört bir yanında örneklerini görüyoruz, belediyeler öncü olabiliyor, hükümetlerin önünde olabiliyor. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de bu konuda çok iddialı hedefleri var. Bizde onu destekliyoruz. İnşallah sakin şehirleri 'Güneş Şehirleri' olarak da göreceğiz" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.