Gözlüksüz 3D Sinema Keyfi

Bihter Kartheuser 05.08.2016

Üç boyutlu film izlemeye gittiğinizde 3D gözlükleri takmaktan sıkıldınız mı? Bilim ona da çare buldu, üzülmeyin!

“Sinema 3D” adlı yeni bir teknoloji, yeni bir ekran sayesinde büyük ölçekteki sinema salonlarında da gözlüksüz 3D sinema izleyebilmemizi mümkün olacak. Bu teknoloji hali hazırda kullanılıyor ancak sinema ekranı kadar büyük bir ekranda ve her açıdan izlenebilecek boyutta henüz gerçekleştirilmedi.

Televizyon ekranları için, ekranın önüne yerleştirilen paralaks bariyer (görsel kaynağının önüne yerleştirilen ve çoklu bakış sağlayan bir cihaz) olarak bilinen yarıklar her iki gözün farklı piksel gruplarını görmesini sağlayarak derinlik illüzyonu yaratır. Paralaks bariyerlerinin çalışması için izleyicinin belli bir mesafeye yerleştirilmesi gerekir. Maalesef paralaks bariyerleri, kişilerin farklı farklı mesafelerden ve açılardan ekrana baktıkları durumlarda işlevini yitiriyor. Dolayısıyla izleyici sabit durduğu yerden ekrana bakmıyorsa çalışmıyor.

Livescience’ın haberine göre, MIT mühendislerinden Wojciech Matusik, var olan teknolojilerin inanılmaz büyüklükte çözünürlüğe sahip ekranlar gerektirdiğini, ancak bunun da pek mümkün olmadığını söylüyor. Yeni uygulanan metotla, bir seri ayna ve lens sayesinde her bir izleyicinin pozisyonuna göre paralaks bariyeri uygulanması hedefleniyor. Araştırma yazarlarından Piotr Didyk, optik elementler dikkatli şekilde tasarlanırsa uzak mesafelerden ve farklı açılardan da gözlüksüz 3D sinema izlemenin mümkün alacağını söylüyor.

Gözlüksüz 3D Sinema Keyfi
Fotoğraf: Mark Fugarino

Bu araştırma, gözlüksüz 3D teknolojisinin büyük ölçeğe uygulanması bakımından ilk çalışma, araştırmacılar sinema salonundaki her pozisyonu baz alarak görüntüyü sergilemek yerine, her koltuğa göre göreceli olarak küçük bakış açılarına uygulamak üzerine konuşuyorlar. Bunun için de sinemadaki oturma düzeni üzerine çalışmaları gerekiyor. Her sinemanın oturma düzeninin birbirinden farklı olduğunu düşünürsek, bizim Türkiye’de bu teknolojiyi görmemize biraz vakit var gibi gözüküyor.

Araştırmanın diğer bir soru işareti de; finansal olarak bu teknolojinin büyük ölçekte uygulanmasının uygun olup olmadığının henüz bilinmemesi. Yine de çalışma umut verici gözüküyor. Bugünün teknolojisiyle olmasa bile, çok yakın gelecekte gözlüksüz 3D sinema izlemenin keyfini süreceğe benziyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.