Google Chrome, RAM Problemini Çözüyor Mu?

Zafer Babal 11.10.2016

Chrome kullanıcılarının çoğunun ortak şikayeti olan aşırı RAM (bellek) kullanımının, aralık ayında gelecek Chrome 55 sürümüyle giderilmesi planlanıyor.

2016 yılı itibariyle dünyada en fazla kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome oldu. 2015 yılının ortalarında %55 civarı kullanım oranı ile birinciliği elinde tutan Internet Explorer, Microsoft’un Windows 10 için yeni bir tarayıcı ortaya koymasının da etkisiyle eski popülerliğini gitgide kaybediyor. Edge isimli yeni tarayıcı yükselen bir kullanım oranına sahip olsa da bu yıl itibariyle %41,6’lık oranla Chrome ipi göğüslemiş durumda.

Google Chrome, RAM Problemini Çözüyor Mu?

Chrome’un yumuşak karnı

Yakın zamanda zirveyi kimselere kaptırmaya niyetli gözükmeyen Google Chrome’un en çok eleştirilen yönü ise aşırı RAM (bellek) kullanımı. İnternet ortamında çeşitli teknoloji siteleri tarafından yapılan karşılaştırmalı testlerde genelde Chrome en fazla bellek kullanan tarayıcı oluyor.

RAM dediğimiz bölüm bilgisayarlarımızda birden çok sekme açtığımızda, aynı anda yaptığımız birkaç işlem esnasında kendini hissettirir. Bilgisayarımızda yaşadığımız anlık yavaşlamaların birçok sebebi olabileceği gibi asıl sorun yetersiz RAM ve işlemci gücüdür.

Google Chrome, RAM Problemini Çözüyor Mu?

Chrome 55 sürümü neler vadediyor?

Yapılan açıklamaya göre internet tarayıcılarının RAM kullanımına en fazla ihtiyaç duyduğu java uygulamalarında yapılan iyileştirmelerle Chrome’un bu problemi büyük ölçüde hallettiği ifade ediliyor. YouTube, New York Times ve Reddit gibi sitelerde yapılan testlerle ilgili olarak Chrome 55 güncellemesi %50 oranında daha az bellek kullanımıyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 6 Aralık’ta gelmesi planlanan bu güncellemenin Chrome’un bundan sonraki güncellemeleri adına da fikir verdiğini söyleyebiliriz. Doğrudan kanayan yaraya parmak basan Google Chrome geliştiricilerinin özellikle giriş seviyesi bilgisayarlar için Chrome’un yavaşlık problemini çözmeye kararlı olduğu gözüküyor.

Google Chrome, RAM Problemini Çözüyor Mu?

Bilinen internet tarayıcılarının bütün artılarına rağmen özellikle bilgisayarınızın yavaşlığından şikayet ediyorsanız, farklı tarayıcılara yönelmenizin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle Safari, Netscape tarzı tarayıcıların yapılan testlerde en az RAM kullanımına sahip oldukları gözümüze çarpıyor. Yine de internet tarayıcıları girilen sitelerden tutun da bilgisayarımızın donanım ve yazılım özelliklerine kadar birçok unsurdan etkileniyor. Fikir vermesi açısından bu adresten öne çıkan tarayıcılarla ilgili karşılaştırmalı teste göz atabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.