Gökten Kürtaj Hapları Yağıyor

Venüslüler Ekibi 12.10.2017

Yakın zamanda ilkyardım amaçlı kullanılmaya başlanan dronlar, şimdi de kürtajın yasak olduğu Polonya’ya kürtaj hapı gönderecek.

2. Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyetler’in işgal ettiği Berlin’e, yiyecek ve ilaç gibi insani ihtiyaçlar uçakla, havadan atılarak ulaştırılıyordu. Bundan yaklaşık 70 yıl sonra, benzer bir yardımı Berlin sunuyor.
Women on Waves isimli kadın örgütü, Almanya sınırını dronlarla geçerek, kürtajın yasak olduğu Polonya sınırına kürtaj hapları bırakacaklar. Uzaktan kumandalı araç, yaklaşık 1,5 kilometrelik yolculuğunun sonunda, ihtiyaç sahibi kadınlara umut taşıyacak.
Polonya’da kürtaj, sadece tecavüz ve ensest gibi durumlarda ve kadının veya fetüsün hayatı tehlikede olduğunda yasal olarak uygulanabiliyor. 1932’ye kadar tamamen yasak olan kürtaj, daha sonra medikal durumlar ve suçlar göz önüne alınarak esnetildi ve 1993’te son haline ulaştı. 2014 yılında yapılan bir anket, Polonya halkının %65’inin kürtaja kesinlikle karşı olduğunu ortaya koydu. Buna rağmen, ülkede her yıl 48.000 kadının sağlıksız yöntemlerle bebek düşürdüğü tahmin ediliyor.


Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.