Gökkuşağının Bilimi

Bihter Kartheuser 01.09.2016

Bu fantastik bir öykünün başlığı değil!

Bir doğa harikası olan gökkuşağının ardında yatan bilimsel gerçeklerden haberiniz var mı? Tarihten bu yana felsefeden masallara kadar pek çok alanda ilham kaynağı olan gökkuşağı, aynı zamanda bilime de ilham vermeye devam ediyor. Gökkuşağı yağmur veya su damlalarının güneş ışınlarının yansımasıyla gökyüzünde oluşturduğu bir illüzyon, farklı açılardan farklı görülen optik bir yanılsama...

Gökkuşağı görsel bir şölen sunmanın yanı sıra ışık, sıvı ve gaz arasındaki etkileşime dair bilgiler sunuyor. Bu çok renkli ışık kemeri esasen ciddi bilimsel veriler taşıyor. Gökkuşağı efektleri atmosferdeki kimyasal kirlilikle ilgili bilgi veriyor, daha etkili yanmalı motorlar yaratılmasına ve aynı zamanda betonarme mekaniğine dair iç görü sağlıyor.

Sciencedaily’nin haberine göre Almanya Dresden Teknik Üniversitesi Uygulamalı Fizik Bölümü’nden Alexander Haussman yirmi yıldan fazla bir süredir gökkuşağı üzerine çalışmalar yapıyor. Çalışmalarına meteorolojik araştırmalarla başlayan Haussman, bu günün teknolojisiyle uzaktan algılama radarlarının bu iş için kullanıldığını ancak geçmişten bu yana gökkuşağı gözlemlerinin hâlâ önemli bir meteorolojik araştırma tekniği olduğunu belirtiyor. Haussman’ın gözlem ve araştırmalarına göre, yayılmış ışık örüntülerinden oluşan gökkuşağı yağmur damlalarının boyut dağılımı ve şekilleriyle ilgili kayda değer veriler sunuyor. Bu veriler radar verileriyle eşleştirildiğinde yeryüzüne ulaşan yağmur suyunun niceliğinin belirlenmesine yardımcı oluyor.

Gökkuşağının Bilimi

Haussman analiz metotları yeterince kesin olduğunda gökkuşaklarını optik uzaktan algılama cihazlarına dönüştürebildiğini söylüyor, böylece yağmurun fiziğini araştırmanın da mümkün olabileceğini söylüyor. Dahası gökkuşaklarının bu alandaki çalışmaları geliştirmek bakımından matematiksel birer model olarak değerlendirebileceğini vurguluyor. Gökkuşağı çekimlerini bizzat kendisi gerçekleştiren Haussman bilimsel makalesinde yalnızca gökkuşağının bilimsel boyutundan bahsetmiyor, aynı zamanda doğru gökkuşağı analizlerine kaynaklık edecek fotoğraflar çekmek için kullanılabilecek püf noktalarına da değiniyor.

Akademik erişimi olanlar Haussman’ın European Journal of Physics’te yayınlanan gökkuşağı araştırmalarında bugün gelinen noktayı ele aldığı makalesinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.