Godpunk'ın Başı ve Sonu: James Lovegrove

Laird Raz Ludd 06.10.2016

Bilim kurgu ve tanrılar mı? Nasıl mı olur? Şahane!

Edebiyat dünyasında bir türü tanımlayıp sonra o türle ilgili yapılabilecek her şeyi yazıp edip, türü kendi adıyla kapatan yazar pek yoktur. Üstelik bunda konu Tanrılar, yani toplumların kültürel benliklerinin en büyük ortak böleni...

Godpunk türü nasıl tanımlanır?


Punk dedim diye aklınıza hemen deri ceket, dar pantolon ve Mohawk saç gelmesin. Genelde bilim kurgu edebiyatının alt türlerine punk kelimesiyle biten isimler verilir. Örneğin sanal ortama ense kökünden bağlanılan (ve neon tabelaların çok olduğu) türe cyberpunk, buharlı robot veya analog uzay gemilerinin olduğu eserlere ise steampunk denir.

Godpunk'ın Başı ve Sonu: James Lovegrove

James Lovegrove yarattığına ise Godpunk ismini vermiş. Savaş bilim kurgusu olarak tanımlanabilse de aslında çeşitli Tanrı topluluklarının (Yunan tanrıları, Hint tanrıları veya Aztek tanrıları gibi) hâlâ kontrol ettiği dünyayı tanımlıyor. Her hikayede tek kültür var tabii. Zeus ve Ra'nın kapışmasını ne yazık ki okuyamıyoruz yani. Savaş veya çatışma her hikayede bulunsa da bunların büyüklük ve etkileri değişiyor. Örneğin bir hikaye (Age of Gaia) Gri'nin 50 Tonu'na benzer ilerlerken, bir diğeri (Age of Ra) dünyayı paylaşmış Mısır tanrılarının birbirleriyle sürekli savaştığı George Orwell'in 1984'ünü çağrıştırıyor.

Lovegrove kimdir?

James Lovegrove 1965 yılında İngiltere'de doğmuştur. Yazarlığının yanında çizerdir de. Sherlock Holmes'u Cthulhu ile birleştirdiği ya da tanrıların gazabının makinalı tüfeklerle uygulandığı hikayeler dışında çocuk kitapları da yazmıştır. Genceciktir diyesim var ancak bize 38 adet okungaç (TDK özelleştiriliyor diye duydum?) uzatmış olması ile yeni nesillerin güvende olduğu hissini yaratıyor.

Neden tanrılar?

Lovegrove yarattığı dünyalarda sadece Tanrılar ve aralarındaki ilişkilerin faniler üzerindeki etkilerini anlatmamaktadır. Zaten bazı hikayelerde partheogenesis denen bir işlemi anlatır ki bu, kabaca tercümeyle, 'tanrılaşmak' olarak çevrilebilir. Yani bazı hikayelerde ana kahramanımız tanrı olmaktadır. Ha evet, Maymun Tanrı ama olsun...

Hikayeler konu aldıkları tanrıların kültürlerinin 21. yüzyıla uyarlanmış halini anlatır. Bu bize mumyalama teknolojisinin nasıl silah olarak kullanılabileceği veya Aztek kültüründeki insan kurban etmenin İngiltere'deki popülaritesi gibi şok edici sahneler gösterse de oldukça ilginç olduklarını kabul etmelisiniz.

Serinin kitapları

Seri şimdilik 8 kitaptan oluşuyor. Bunlardan biri 3 kısa hikayeyi bir araya getiriyor. Birbirleriyle sadece ismen benziyorlar. Yani istediğiniz kitaptan başlayabilirsiniz.

Godpunk'ın Başı ve Sonu: James Lovegrove

Liste ise şöyle:

- Age of Ra (2009)
- Age of Zeus (2010)
- Age of Zeus (2011)
- Age of Aztec (2012)
- Age of Voovoo (2013)
- Age of Godpunk (2013)
--- Age of Anansi
--- Age of Satan
--- Age of Gaia
-Age of Shiva (2014)
-Age of Heroes (2016)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.