Giymediğiniz Giysilerin Rotasını Çizin

Ece Tuğran 02.05.2016

Modası geçtiği için giymekten vazgeçtiğimiz veya artık üzerimize olmayan kıyafetleri gardıropların arkasına tıkmak yerine ihtiyaç sahiplerine mi ulaştırsak?

Bahar geldi, yaz kapımızda. Gardıroplarımızı yavaş yavaş mevsime göre güncelledik.

Bu güncellemenin sonunda modası geçtiği için giymekten vazgeçtiğimiz veya artık üzerimize olmayan kıyafetleri gardıropların arkasına tıkmak yerine, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya ne dersiniz?

Her mevsim geçişinde gardıropları düzenlemek bir klasiktir. Mevsime uymayan kıyafetler kaldırılır, uygun olanlar çıkarılır. Fakat bu olay her gerçekleştiğinde mutlaka ortaya unuttuğumuz, uzun süredir dolap bekçiliği yapan kıyafetler çıkar. Bu kıyafetlere artık dolap bekçiliğinden farklı bir yol çizmenin zamanı geldi. Dünyada bu kadar yardıma muhtaç insan varken, o giysilerin dolapta durması bize yakışmaz.


Kullanmadığımız kıyafetleri bağışlayabileceğimiz onlarca kurum var. Bu kurumlar, kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar. Ayrıca bağışları kolaylaştıracak her şeyi yapmışlar. Kıyafetlerinizi gelip evinizden bile alıyorlar. Bize de sadece fazlalık giysilerimizi bir koliye koymak kalıyor. O zaman, haydi dolap diplerini karıştırmaya!

Koliniz hazırsa, işte bağışlarınızı seve seve kabul edecek kurumlar ve vakıflar:

1) İyi Kalpler Dükkanı
"İyi kalpler, iyi ki varlar."
Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından 2004 yılında gençlerin eğitimlerine katkı sağlamak için kurulmuş ve 4 yıl hizmet vermiş. Sonra 2014 yılının Eylül ayında Beymen öncülüğünde tekrar faaliyete geçmiş. İyi Kalpler Dükkanı, giyilebilecek durumda olan her türlü kıyafeti kabul ediyor. Bu kıyafetler ticari ikinci el giysi mağazalarındaki fiyatlardan daha düşük fiyatlara satılıyor. Elde edilen gelir, gençlerin eğitimine katkı sağlamak için kullanılıyor. Türkiye’nin her yerinden Yurtiçi Kargo’yu arayarak, kolinizi ücretsiz olarak evden teslim almalarını isteyebilirsiniz ya da dükkana elden teslim yapabilirsiniz. Detaylar şurada.

Çalışma Saatleri:
10.00 – 18.00 (Pazar ve pazartesi günleri hariç)

Adres:
Emniyet Mah. Yıldırım Beyazıt Sokak No:4/1 Üsküdar / İstanbul
Telefon: 0 (216) 318 01 90


2) Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
“Sizin ihtiyacınız olmayabilir ama onların var.”


1993 yılında Türkiye’nin ulaşılması güç yerlerine giyecek, erzak, kitap göndererek çalışmalarına başlayan vakıf, kısa sürede çok destekçi buldu. Aklınızda bulunsun: Sadece maddi değil, manevi yardımı da kabul eden bir vakıf. Kullanmadığınız giysilerinizi, eşyalarınızı elden veya kargo yoluyla gönderebilirsiniz.

Adres:
İskender Paşa Mah. Ahmediye Cad. No. 60 Aksaray Fatih / İstanbul
Telefon: 0 (212) 491 06 61


3) Sevgi Mağazası

Sevgi mağazası.
Adı üstünde, insanları din, dil, ırk gözetmeden “sevgi” ortak paydasında birleştirmeyi amaçlıyor. Burası gerçekten bağışların muhtaç insanlara sunulduğu bir mağaza. Paylaşım duygusunun iliklerde hissedildiği bu yere sadece giysi değil, yiyecek ve içecek de bağışlayabilirsiniz. Bağışlarınızı elden veya kargo ile gönderebilirsiniz.

Çalışma Saatleri:
9.30 – 18.00 (Pazar hariç)

Adres:
Acıbadem Gömeç Sok. Ahmet Süt Sitesi Ahmet Süt Camii Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0 (216) 545 84 59


4) Sosyal Yardım Mağazası
"İnsanlığa davet!"


2003’te Beyoğlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde açılmış. “Sosyal Market” kuruluşu altında durumu olmayan insanların giyecek, ayakkabı, yiyecek ve daha bir sürü ihtiyaçlarını sağlıyorlar. Savundukları en önemli şey ise, yardım yapılırken muhtaç insanların onurunun kırılmaması gerektiği.
Bağış yapmak için 444 0 160 numaralı telefonu aramanız yeterli.


5) Türkiye Yardım Sevenler Derneği

“Sizin de yapabileceğiniz bir şey var!”


Türkiye’nin en büyük yardım kuruluşlarından biri olan TYSD, 157 şubesi ile birçok yardım çalışması yürütmekte. Yaptığınız bağışlar, öncelikle vakfın burs verdiği öğrencilere, daha sonra yardıma ihtiyacı olan insanlara gidiyor. Vakfın Üsküdar, Kadıköy, Beykoz, Sarıyer, Beşiktaş, Beyoğlu, Eminönü ve İstanbul’un daha birçok yerinde şubesi var. Bağışlarınızı elden veya kargo ile yapabilirsiniz.

İstanbul Merkez Telefon: 0(212) 240 72 38


Güncel: H&M’in Geri Dönüşüm Kampanyası

Ünlü giyim markası H&M, bir geri dönüşüm kampanyası başlatmış. Bu geri dönüşümde her markadan ürün kabul ediliyor. Ürün getirenlere ise H&M’de kullanmak üzere 5 TL’lik hediye çeki veriliyor. Bu teşvik ediciliği yüksek kampanyaya elbette ilgi yoğun olmuş. Bir haftada 400 poşet giysi toplanmış. İstinye Park, Marmara Forum ve Ankara CEPA mağazalarında toplama kutusu bulunuyormuş. Bilgilere sunulur.

Gördüğünüz gibi kullanmadığımız kıyafetleri ve daha birçok şeyi bağışlayabileceğimiz, bunları bizden kat kat daha iyi değerlendirebilecek olan kurumlar var. Artık işimize yaramayan, tek işi dolapta beklemek olan kıyafetlerimizi bu kurumlara bağışlayıp bir insanı sevindirmiş olmanın verdiği huzuru yaşamayı eminiz ki şu an bunu okuyan herkes istedi.


Ece Tuğran


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.