Gidişinin 3. Yılında Tuncel Kurtiz'i Özlüyoruz

Defne Taktak 27.09.2016

Hava soğuduğunda, insan gölge veren ağaçları unutur. Hava soğudu ama biz seni unutmadık güzel insan.

3 yıl geçti o kırçıllı, o davudi sesini duymayalı.
"Geçit yok" derken hepimizin yüreğini titretmeyeli.

Gidişinin 3. Yılında Tuncel Kurtiz'i Özlüyoruz

Aramızdan gidişinin 3. yılında, Tuncel Kurtiz'i hatırlıyoruz.

Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936’da Kocaeli Bahçecik'te doğdu. Kurtiz, Selanik doğumlu bir Türk bürokrat baba ve Boşnak bir annenin çocuğuydu. Bürokrat babasının görevi gereği ilkokulu sekiz farklı şehirde okuyarak bitirebildi. Ortaokulu Edremit’te okudu. Yine farklı şehirlerde devam ettiği lise hayatını Haydarpaşa Lisesi’nde sonlandırdı. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu ancak hiçbirinden mezun olmadı.

İlk işine İETT’de girdi. Burada ışık kontrolörlüğü yaptı. Kendi ifadesiyle felsefe, sanat tarihi bölümlerine “biraz baktı”.

Onlarca rol, onlarca ödül...

Oyunculuğa tiyatro ile başlayan Kurtiz, ilk olarak 1958 yılında, Haldun Dormen Tiyatrosu’nda sahne aldı. Yurt içi ve yurt dışında pek çok tiyatroda (A.B.D, Almanya, İsveç, Hollanda vs.) sahne alan başarılı oyuncu, Şeyh Bedrettin Destanı, Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman gibi pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

Sanatçı, Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı Sürü filminde oynadığı ‘Hamo’ rolüyle zirveye çıktı. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazandı.

1958 yılında başladığı tiyatroyu, Türkiye, ABD, İsviçre, Almanya, İsveç, Norveç, Danimarka ve Hollanda’da oyuncu ve yönetmen olarak sürdürdü. 1958’den bugüne kadar İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Münir Özkul Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Gen Ar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Ocak Sahnesi, Göteborg Şehir Tiyatrosu, Stockholm Kraliyet Tiyatrosu, İsveç Devlet Tiyatrosu, Berlin Schaubühne Tiyatrosu, Frankfurt Şehir Tiyatrosu, Peter Brook C.İ.T.T. Shakespeare Kraliyet Tiyatrosu, Hamburg Şehir Tiyatrosu’nda rol aldı. Sinema hayatı, 1965 yılında Orhan Günşiray'la Şeytanın Uçakları filmiyle başladı. Türkiye dışında ABD ve İsrail dışında da rol aldı. Yılmaz Güney’in “Sürü”, “Umut” ve “Duvar” gibi filmlerinde oynadı. İki Altın Portakal, bir Gümüş Ayı ve bir de Stockholm Altın Böcek ödülünü kazandı.

Kurtiz'in görev aldığı son proje yönetmenliğini Mustafa Çetin, görüntü yönetmenliğini Nihat Çeliker'in yaptığı Bosna ile ilgili 'Çupriya' adlı belgeselin seslendirmesiydi.

Efsanevi Ramiz Dayı

“Hacı” ve “Asi” adlı dizilerde başrolde yer alan Kurtiz, “Güz Sancısı” filminde Kamil Efendi karakterini, “Ezel” adlı dizide de “Ramiz Dayı” karakterini oynadı.

Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” alan Kurtiz, “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde Şeyhülislam Ebusuud Efendi karakterini canlandırıyordu.

Kurtiz, oyunculuğunun yanı sıra seslendirmede de başarılı yapımlara imza attı.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit'in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC'nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmişti.

Tuncel Kurtiz aramızdan ayrıldığında 77 yaşındaydı. Halbuki o bir röportajında 87 olmak, 97 olmak istiyorum diyordu.

"Eğer bir gün ölürsem bilin ki Yılmaz'ı göresim gelmiştir" demişti. Sesinin olduğu her yerde bir damla gözyaşımız hazırdır. Saygıyla anıyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.