Ghee: Saflaştırılmış Tereyağı

Olgu Alibeygil 08.08.2016

Süt tortularından, fazla yağından ve suyundan arınmış saf tereyağı binlerce yıldır kullanılıyor ve sağlığa oldukça yararlı vitamin ve mineraller içeriyor.

Ghee’yi ilk olarak Hindistan’da duymuştum. Önceleri tereyağının Hindistan’da kullanılan adı sanmış, fakat sonra saflaştırılmış tereyağı olduğunu ve Anadolu’da da yüzlerce yıldır uygulandığını öğrenmiştim. Özellikle Kars yöresinde yapılan bu yağ, hem tereyağının “kötü kolesterol”ünden arındırılmış durumda, hem de oldukça faydalı. Buzdolabına bile koymaya gerek olmadan uzun süre oda sıcaklığında saklanabiliyor.

Saflaştırılmış tereyağı yarım saat kadar pişirilerek fazla suyundan, süt yağı ve tortularından kurtarılıyor. Yüksek derecelere kadar yanmadan kullanıldığı için de pişirme esnasında trans yağa dönüşmüyor. Tereyağı saflaştırıldıkça, içerdiği vitamin ve omega oranlarıyla birlikte lezzeti de artıyor.


Laktoz intoleransı olanların da rahatlıkla kullanabildiği ghee, en sağlıklı yağ olarak kabul edilen hindistan cevizi yağına yakın miktarda vitamin ve mineraller içeriyor. Özellikle yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerince zengin bu yağ, fazla süt yağlarından arındığı için de kilo artışına neden olmuyor.

İltihabı azaltma, sindirimi kolaylaştırma, bağışıklığı güçlendirme gibi faydaları da olan ghee’yi organik ürünler satan dükkanlardan alabilir, Kars’tan (sarı yağı veya eritilmiş tereyağı olarak) sipariş verebilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz.


Ghee yapmak için tuzsuz, mümkünse yeşil otlarla beslenmiş ineklerden elde edilmiş süt ve altı kalın bir tencereye ihtiyacınız var. Dökme demir tencereler bu iş için çok uygun. Çünkü yağın yanmadan, ağır ağır pişmesini istiyoruz. Tereyağını tencereye koyup kısık ateşte eritiyoruz. Bir kaç dakika sonra yüzeye çıkan köpükleri uzaklaştırıyoruz. Zamanla yağın altın sarı bir renk almaya başladığını göreceksiniz. Kalan tortular da dibe çökecek. Üst tabakada köpüklenme bitince, yağı tülbent ile süzerek cam kavanoza alıyor, karanlık ve serin bir yerde saklıyor, her yemekte rahatlıkla kullanıyoruz.

Kapak Görseli: http://caelle.com/

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.