Gerçek Mega Yapılar Serisi 3) Matrioşka Beyin

Laird Raz Ludd 05.09.2016

Dyson küresine sığamadınız mı?

Gerçekte var olmayan Gerçek Mega Yapılar serisinin bu son bölümünde (meraklısı için birinci ve ikinci bölüm) teknolojik uygarlıkların ulaştığı son nokta olarak da tanımlanmış Matrioşka beyinlerden bahsedeceğim. Evrende bu yapılardan binlerce, bu yapıların enkazlarındansa milyonlarca olduğu tahmin edilmektedir. Daha önce bahsettiğim iki yapıdan farklı olarak Matrioşka beyinler yaşam alanı olarak tasarlanmamışlardır. İçlerinde bir çeşit hayat devam eder ancak bu bizim alıştığımız biyolojik hayat olmayacaktır büyük ihtimalle.

Birçoğumuzun evinde bulunan, oyuncak saydığı veya bir yerlerde gördüğü Matrioşka bebeklerinden isimlerini alır bu yapılar. Hal böyleyken insan ''fikir bizden çıksa ismini herhalde soğan beyin koyarlardı'' diye düşünmeden edemiyor.

Gerçek Mega Yapılar Serisi 3) Matrioşka Beyin

İç içe geçmiş küre veya katmanlardan oluşan bu devasa yapıda her katman bir öncekinin ısı artığıyla çalışır. En iç katman etrafını sardığı yıldıza yakınlığı nedeniyle çok büyük ısılar ve ışınlarla beslense de en dış katman mutlak sıfıra yaklaşan ısılarda çalışır. Genellikle computronium denilen, birbirlerine kablosuz olarak bağlı mikro bilgisayarlar kullanılarak yapıldıkları anlatılır. Bu parçalar aslında birbirlerine bağlı olmadıkları için yıldızın etrafını bir bulut gibi sararlar. Tabii ortada bir birleşme olmadığı için biyolojik yaşamı destekleyemezler. Öte yandan bu yapıyı yaratabilmiş bir uygarlığın artık biyolojik platformlara (bedenlere) muhtaç olmayacağını da unutmamak gerekir.

İşlem ve hesap hızını bizim şu anki bilgisayarlarımızla kıyaslamak tahminlere dayalı olmaktan öteye gitmeyecekse de, bu beyinlerin bilgisayar olarak kabul edildiği bir gerçeklikte bizim bilgisayarlarımızın değil abaküs, parmak hesabından bile daha ilkel görüleceği gerçeği göz ardı edilemez. Yaşam simülasyonları ile kendini bu yapıya yükleyerek etlerinden kurtulmuş bireyleri ve yapay zekaları barındırırlar. Bu sanal gerçeklik temininin ötesinde, o kadar güçlülerdir ki, uzay ve zamanı modifiye edebilirler.

Gerçek Mega Yapılar Serisi 3) Matrioşka Beyin

İnşaat için gereken yapı malzemesi ise bir sistemdeki gezegen ve asteroidlerin tamamının atomik seviyede parçalanıp computronium olarak tekrar birleştirilmesiyle elde edilir. Sırf bu aşamada bile durumun biyolojik hayat için ne kadar imkansız olduğunu fark etmişsinizdir. Ancak biyolojik formundan sıyrılarak bu tanrımsı yapıya göç eden uygarlıkların daha sonra pek bir yerlere taşınmadığını da belirtmeliyim. Bu yerleşmişlik hali yıldızın ömrüne bağlı olsa da Matrioşka beyinler bağlı oldukları yıldızın ömürlerini de değiştirebilecek güçte oldukları için bizim hesap edebileceğimizden daha uzun süre "yaşayıp ölürler".

Gelecekte yaşamanızın oldukça mümkün olduğu Gerçek Mega Yapılar serisini bu şekilde tamamlamış olduk. Fark ettim ki bir noktada uzay asansörünü de anlatırsam vatana millete daha hayırlı bir evlat olacağım. Bir sonraki yazımda Frank Herbert ve Dune serisinden bahsedeceğim.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.