Gerçek Mega Yapılar Serisi: 1) Dyson Halkaları

Laird Raz Ludd 03.09.2016

En değerli yüzük!

Mega yapı dediğimizde aklımıza köprüler veya Dubai gelse de aslında, henüz tasarımını bile yapabilecek teknolojiye sahip olmamamıza rağmen, dünyada gördüğümüz örneklerin milyonlarca kat daha büyükleri mümkün. Bu yazı dizisinde bunlardan 3'ünden bahsedeceğim. Basitten daha gelişmişe doğru giderken boyutlar da oldukça büyüyor, o yüzden en iyisi en küçükten başlamak.

Efendim Dyson yapıları matematikçi ve teorik fizikçi Freeman Dyson'un bir düşünce deneyi olarak ortaya çıkmışlardır. Uygarlıkların geliştikçe enerji ihtiyacının artması gerçeğinden yola çıkarak, bir gün bir yıldızın bütün enerjisini toplamaya ihtiyaç doğacağını ve bu ihtiyacı gidermenin en kolay yolunun yıldızın etrafına bir yapı yerleştirmek olacağını söylemiştir Dyson. Yalnız fikir kendisine ait değildir. Bilim kurgunun devlerinden Olaf Stapledon böyle yapıları anlatmıştır ve Dyson da bu kaynaktan esinlenmiştir.

Bu yapıların kıyasla en küçüğü Dyson halkasıdır. Yarı çapları 1 AU (Dünya ve Güneş arasındaki mesafeye yakın) olan büyük yüzüklerdir. Bu mesafe insanların rahat yaşamaları için en uygunu. Aşağı yukarı 29.900.000 km uzunluğunda ve iç yüzeyine Güneş ışınlarının hep dik vurduğu bir yapı düşünün. İstanbul'da kilometrekareye düşen insan sayısı 2.759. Kaç kişi sığdırabileceğimizi hesaplamayı da size bırakıyorum.

Gerçek Mega Yapılar Serisi: 1) Dyson Halkaları

Birçok roman, dizi ve bilgisayar oyununda örneklerine rastlayabileceğimiz bu mega yapı, büyüklerine göre çok kolay inşa edilir. Hali hazırda işleyen birkaç bin uzay habitatını birbirine bağlamak yeterli olacaktır. Kolay dediysem dile kolay tabi. Biz tür olarak henüz "yukarıda" inşaat konusunda deneyimli değiliz. Birkaç bin uzay habitatını birleştirmek yazarken bile gülme geldi.

Yapının tam boyutları değişkenlik gösterse de inşaatta kullanılacak malzemenin çok çok büyük olduğu bir gerçek. Genellikle sistemden bir iki gezegen veya bir asteroid kuşağının tamamının yapı malzemesine çevrilmesi hikayelerdeki bir ortak nokta.

Gerçek Mega Yapılar Serisi: 1) Dyson Halkaları

Yıldız sistemini taçlandıran güzel yüzük Dyson halkası böyle bir teorik yapıdır. Bir sonraki yazımda yıldızı tamamen örteceğiz!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.