Gerçeği, Sadece Gerçeği

Onur Arslan 06.09.2016

Adalet'in gerçekle bir ilgisi var mıdır ya da Şeytan'ın neden bir avukata ihtiyacı olabilir?

Serinleyen havalarla birlikte yeniden sinema salonlarına dönmenin ön provası olarak bu hafta bir mahkeme filmi seçtik. Neden mahkeme? Çünkü "insanların çoğunda adalet sevgisi, adaletsizlik korkusu yüzünden vardır" (La Rochefoucauld).

Yazıp yönettiği ve ilk filmi olan Frozen River ile ses getiren ve Sundance Jüri Büyük Ödülü'nü kazanıp senaryosu ile Oscar adayı olan 'ın ikinci uzun metrajlı yönetmenliği olan The Whole Truth (Yüce Adalet olarak sinemalarımızda gösterilmekte), oldukça iyi bir oyuncu kadrosuna sahip. İkinci kez avukat olarak seyrettiğimiz (The Matrix, The Devil's Advocate), bir kuşağı limon yemiş yüzlü romantizmiyle mahveden Oscar'lı (bizden sonrakini de Amelie telef etti) (Cold Mountain, Bridget Jones's Diary) ve umut vaadeden yeni yeteneklerden (Concussion, Bell) ile filmin hemen başında ölerek üzen, ancak geri geldiği flashback'ler ile de filme büyülü dokunuşlarını yapan perdeyi güçlü bir şekilde doldurmaktalar.

Gerçeği, Sadece Gerçeği

Hollywood sinemasının, Amerika'nın en büyük ihraç malı olmasından bu yana, mahkeme sahnesi olan ya da konusu hukuksal bir soruna dayanan her meselede duyduğumuz bir yemin vardır. Mübaşir - ya da mahkeme şerifi - sanığa / tanığa yaklaşıp kutsal kitaba el bastırarak şu soruyu sorar: Gerçeği, yalnızca gerçeği söyleyeceğinize yemin eder misiniz? (Orijinali, bazı bölgesel ufak değişiklikler olsa da şöyledir: Do you solemnly (swear/affirm) that you will tell the truth, the whole truth, and nothing but the truth, (so help you God/under pains and penalties of perjury)?) Aşağı yukarı birçok filmde ya da dizide göreceğiniz üzere, gerçeğin adaletle pek de bir ilişkisi yoktur. Özellikle de mahkeme salonlarında.

Gerçeği, Sadece Gerçeği

17 yaşındaki Mike Lassiter () zengin bir adam olan babası Boone Lassiter'ı () öldürme suçuyla mahkemeye çıkarılacaktır. Genç Mike'ı savunma görevini avukat Richard Ramsay () üstlenir. Ancak bütün işaretler Mike'ın cinayeti işlediğini gösterdiği gibi, Mike da cinayeti kendisinin işlediğini söylemek dışında tek kelime etmemektedir. Yine de gerek Mike'ın annesi (), gerek diğer tanıkların bazı şüpheli hareketleri bulunmaktadır ve Richard ile birlikte çalıştığı Janelle () Mike'ın aklanmasını sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Gerçeğin ne olduğunun pek de bir önemi yoktur. Sanık, itirafta bulunmuştur. Önemli olan bu itirafı ve bunun etrafında gelişen tüm mahkeme süreçlerini, tanık ifadelerini, polis raporlarını, delilleri bir bağlama oturtmak ve gerçeğin görünümünü değiştirerek, jüriye aynı malzeme ile farklı bir resim çizebilmektir.

Gerçeği, Sadece Gerçeği

Avukat Ramsay, bu resmi çizebilmek için öncelikle önüne konan her malzemeyi kabul ederek başlar. Yani tüm delilleri onaylar, iddia makamı ile takışan bir görüntü çizmeden tanıklara sadece kafa karıştırıcı sorular sorar, polislerin işlerini tam yapıp yapmadığını sorgulatır. Öyle ki asistanı, savundukları çocuğun suçlu olup olmadığı ile ilgili şüphesini dile getirdiğinde bile karşı çıkar. Çünkü gerçek abartılmış bir balondur. Önemli olan insanların algısıdır. Basitçe insanların algısına oynamalı ve ya hep ya hiç gibi idealist bir yaklaşım yerine pragmatik davranmalı, zarardan kaçmak yerine onu minimize etmelidir. Çünkü gerçek mahkeme salonlarında, iyi bir avukatın, güçlü bir savunma argümanını çoşkulu bir şekilde savunmasından daha az ilgi görmektedir. Burada dile getirmeyeceğim sürpriz finalin bile, mahkeme sürecinin acımasızlığının yanında çok da bir ehemmiyeti yoktur. Özetle, hukuk aracılığı ile anlatılan insan hikayelerini seviyorsanız, izlerken çok sıkılmayacağınız ancak daha iyi örneklerinin de olduğunu kabul etmek zorunda olduğum (..and justice for all, Philadelphia , A Few Good Men vs...) bir film oldu. Özellikle The Night Of dizisinin biterken ağzımızda bıraktığı lezzeti mahkeme salonlarında arıyorsanız, The Whole Truth sizi üzmeyecektir.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.