Genetik Travmaları İyileştirme Yolu: Aile Dizimi

Olgu Alibeygil 08.07.2016

Bugün hayatınızı etkileyen travmaların kaynağı geçmişinizde olabilir. Keşfetmeye hazır mısınız?

Salonda yaklaşık kırk kişiyiz. Ortada bir anne ve bir babayı temsilen iki kişi ayakta duruyor. Bu iki kişi gerçek anne ve baba değil, içimizden seçilmiş temsilciler. Babayı temsil eden kişi sürekli yere bakıyor. Aile dizimi uzmanı, içimizden herhangi bir kişiyi alarak babanın baktığı yere yatırıyor ve baba dizlerinin üzerine çökerek hüngür hüngür ağlamaya başlıyor. Anne hareketsiz. Babanın kız kardeşinin bebekken öldüğünü öğreniyoruz, yerde yatan kişi onu temsil ediyor. Kızını bebekken kaybetmiş ve yasını daha sonra doğan oğluna, yani bu dizimdeki babaya aktarmış babaanne de katılıyor sonra. Baba ve babaanne yıllar önce ölmüş bebeğin başında sarılıp uzun uzun ağlıyorlar, biz izliyor ve bekliyoruz. Tuhaf bir sahne değil mi? Neden oradayız, bu insanlar kim ve hiç tanımadıkları, hayatlarında hiç görmedikleri kişilerin rolüne nasıl bürünüyorlar? Neler oluyor?

Çok küçük bir parçasını anlattığım bu sahne, bir aile dizimi çalışmasından. Aile dizimi en basit tanımıyla, bugün yaşadığımız pek çok sorunun kaynağının geçmişte aile bireylerinin yaşadığı travmalardan kaynaklı olabileceğini varsayan, belki de nesiller öncesinde yaşanmış ama bizi hala etkisinde tutan bu travmaların çözülmesi için yapılan bir terapi çalışması. Neredeyse “şamanik” bu çalışmada kronik sağlık sorunları, parayla, insanlarla, işle ya da kısaca hayatla ilişkilerde çözülemeyen sorunlar için sadece bireye değil, bireyin ait olduğu aileye, hatta kültüre ve topluma bütün olarak bakılıyor.


Bir topluluk ya da ailedeki her birey diğer üyeleri etkiliyor ve biz farkında olmasak da geçmiş nesillerde yaşanmış büyük bir olay bugünümüzü etkiliyor. Ne gibi büyük olaylar? Göç, cinayet, düşükler, bir ebeveynin çok küçük yaşta kaybedilmesi, savaşlar... Bu büyük olayları yaşamış aile bireyleri ile bağlantıda kalmış olan bugünkü kişi, geçmişin travmasını başka bir şekilde ortaya çıkmış halde yaşıyor. Yani geçmişin kanaması bugün, başka bir zihin/bedende devam ediyor. Burada yayınlanan epigenetik ile ilgili makale de travmaların DNA yoluyla aktarımının ispatlandığını açıklıyor. İşte aile dizimi bu sorunun çözümü için bir alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanıyor.Bert Hellinger

Aile dizimi, Alman psikolog Bert Hellinger tarafından 1990'ların başında psikanaliz, Gestalt, katolik eğitimi, fenomenoloji ve Afrikalı Zulu kabilesiyle yaşadığı 16 yılın etkisiyle geliştirilmiş bir yöntem. Bugün Hellinger metodu değişik terapistler tarafından dünyanın her yerinde uygulanıyor. Benim izleyici ve katılımcı olarak deneyimlerim, anlayışı ve yaklaşımıyla son derece mantıklı ve bir o kadar da büyüleyici bulduğum Svagito Liebermeister ile oldu.

Aile Dizimi son derece güçlü bir çalışma. Gücünü büyük ölçüde bir grup çalışması olmasından ve terapistin uzmanlığından alıyor. Sorun sahibi kişi, yani danışan, terapistin yanına oturarak derdini söylüyor. Terapist, benim deneyimimde Svagito, fazla soru sormuyor. Sadece sorunun açık ve net bir şekilde ifade edilmesi bile terapi sürecini başlatıyor. Terapist deneyimlerine dayanarak sorunun kaynağının, kişinin çekirdek ailesinde mi, daha eski aile bireylerinde, hatta toplumsal bir olayda mı aranacağına karar veriyor ve gruptan birkaç kişi çağırıyor. Duruma göre gönüllüler çıkıyor, terapist kendi seçiyor veya danışan kişiye seçtiriyor. Ortaya çıkan bu kişileri danışan belli bir şekilde yerleştiriyor ve yerine oturuyor. Kimi durumda terapist danışanı da dizime katabiliyor. Danışanın aile ya da toplum üyelerini temsil eden ortadaki kişi ya da kişiler kısa bir süre sonra, Svagito’nun deyimiyle aile dizimi çalışmasının tek açıklanamayan kısmında, bir şey yapıyorlar. Bu şey, minik bir kafa çevirmeden hüngür hüngür ağlamaya kadar değişebiliyor. Terapist bu değişimi okuyarak dizime yeni insanlar katabiliyor, kişilere tek tek nasıl hissettiğini sorabiliyor ya da ortaya çıkan çözülmeye izin vererek bekliyor. Danışan kişi izlediği ya da katıldığı dizimden gerekli dinamikleri anlayabiliyor. Çalışma tamamen terapistin uzmanlığına, dinamiği çözmeye yönelik yağacağı hamlelere bağlı.


Svagito Liebermeister

Aile dizimi bir psikodrama çalışması değil. Temsilci olarak çıkan kişiler önceden belirlemiş bir rol oynamıyorlar. Temsilci olma deneyimimden yola çıkarak söyleyebilirim ki, gerçekten de orada neyi niye yaptığınızın bir açıklaması yok.

Birkaç örnek vermek gerekirse...

En başta bahsettiğim örnekte, danışan kişi kendisine uygun bir partner bulamamaktan şikayetçi. Ailesi ile bağ kuramıyor, özellikle babasının kendisini sürekli görmezden gelmesinden şikayet ediyor. Dizimde ortaya çıkıyor ki babası, bebekken ölmüş ve hiç tanımadığı ablasının yasına boğulmuş, kendisi ile bile bağ kuramayan bir kişi. Çözülme olarak, annesiyle bir müddet ağlaşan ve sonra annesinin kucağına yatan baba oradan kaldırılıyor, yani yasın asıl sahibi olan babaanneden özgürleştirilerek danışanın annesinin karşısına geçiriliyor. Danışan da annenin yanına getiriliyor. Bir süre sonra aile bireyleri birbirlerine sarılıyorlar. Dizimden sonraki tartışma sırasında terapist, aslında 35 yaşındaki olan danışanın, giyimi, iki örgü yapılmış saçlarıyla küçük bir kız çocuğu gibi olduğunu, çünkü bebekken ölmüş ve hakkıyla tutulmayan yası bugüne taşınmış halasının yerine geçmeye ve babası ile bu şekilde iletişimde kalmaya çalıştığını açıklıyor.

Bir başka örnekte, yurt dışında doğmuş ama beş yaşındayken ailesi tarafından Türkiye’ye, anneannesinin yanında gönderilmiş bir kadın, kardeşi anne babayla kalırken kendisini buraya gönderdikleri için çok kırgın olduğunu ve ailesini hiç affetmeyeceğini söylüyor. Dizimde ortaya çıkıyor ki, annesi mübadele sırasında Yunanistan’dan kovulmuş ve Türkiye’ye sığınmış bir ailenin kızı ve bu annenin gözünde Türkiye koruyan, kollayan, güvenli bir yer. Dolayısıyla kendi kızını da bu güvenli kollara bırakmış. Danışan kadın bunu görerek anladığı anda kırgınlık çözülüyor, affetme kolaylaşıyor.

Daha önce de söylediğim gibi, bu çalışmanın oldukça uzman ve deneyimli terapistlerle yapılması önemli. Görünen resimdeki dinamik, iyileştirici etki ya da öneriler bu uzmanlıkla şekillendiği için uzun süredir bu çalışmayı yaptıran ehil terapistlerle çalışılmasını öneririm. Danışan birkaç dakika gibi kısa sürede sorunun kökenini anlayabiliyor ama dizimin etkisiyle ortaya çıkacak çözülme birkaç ay da sürebiliyor. Bu kısımda danışan yalnız kaldığı için yanı sıra terapötik bir çalışmayı sürdürüyor olması da sağlık açısından öneriliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.