Gençler Arasında Kendine Zarar Verme Oranı Artıyor

Özge Kaya 24.10.2016

Kendine zarar verme davranışının altında yatan nedenler nedir ve bu davranış nasıl teşhis edilir?

Gençler Arasında Kendine Zarar Verme Oranı Artıyor

The Guardian’ın haberine göre İngiltere’de 18 yaşından küçük gençler arasında kendine zarar verme oranlarında son 10 yılda %42 artış gerçekleşti. Uzmanlara göre, daha çok kız çocukları arasında gerçekleşen bu artışın nedeni çocuklar ve gençler üzerindeki sosyal baskı. Okuldaki başarı kaygısı, sosyal medyanın yıkıcı etkileri, kendi bedenlerine dair olumsuz algıları, cinsel aktifliğin giderek daha erken yaşlara düşmesi ya da maruz kalınan cinsel şiddet bu baskıların başlıca nedenleri arasında sayılıyor.

Kendine zarar verme davranışı nasıl anlaşılır?

 • Kendine zarar veren kişiler tekrarlanan bir şekilde vücudunun bölümlerini kesme, yakma ya da farklı şekillerde fiziksel olarak zarar verme davranışı içindedir. Kişi, bilerek ve isteyerek kendine zarar verse de amaç ölüm değildir, daha çok bir bağımlılık halidir ve aslında bilinçli olmasa da bir yardım çığlığıdır.
 • Kendine zarar verme davranışı tırnak yemek, saç yolmak, dudak kemirmek gibi ufak boyutlarda olabileceği gibi kişinin vücudunun bir bölümünü tamamen kesip çıkarması gibi psikotik noktalara kadar ulaşabilir.
 • Kendine zarar verme durumu ergenlik gibi duygusal karmaşaların yaşandığı dönemlerde daha sık görülür.
 • Kendine zarar verme davranışı sıklıkla alkol ve uyuşturucu sorunları ve farklı kişilik bozukluklarıyla birlikte yaşanır.
 • Kendine zarar veren kişileri tespit etmek, o kadar da kolay değildir. Çünkü genelde eleştirilme ve utanma kaygısıyla nedeniyle bu davranışlarını gizleme eğiliminde olurlar.

Kendine zarar verme davranışının nedeni nedir?

 • Kendine zarar verme durumu duygusal bir bunalımın işaretçisidir. Bireyler, tek başlarına bunalımlarıyla baş etmeye çabalarlar ve yardıma ihtiyaçları olduğunu dile getiremezler.
 • Kendine zarar veren kişilerde değersizlik duygusu had safhadadır ve kendine fiziksel acı çektirerek bu duyguyla mücadele etmeye çalışırlar.
 • Kendine fiziksel zarar veren yaklaşık 3 kişiden birinde post travmatik stres bozukluğu olduğu görülmektedir. Yaşanan bir kayıp, fiziksel ve cinsel şiddet gibi durumlar bu tür davranışlara yol açabilir.
 • Çocukluk döneminde yaşanan cinsel istismar yetişkinlikte kendine zarar verme davranışlarına neden olabilir.

Kendine zarar verme davranışı nasıl önlenir?

 • Kendine zarar veren birinin farkına varıldığında yargılayıcı konuşmalardan uzak durmalı ve kesinlikle suçlayıcı, aşağılayıcı davranılmamalıdır. Böyle bir tepki davranışın sıklığını ve şiddetini artırabilir.
 • Atılması gereken ilk ve en doğru adım uzman bir psikolog ya da psikiyatrdan destek almaktır.
 • Kendine zarar verme davranışının altında yatan nedenin tespit edilmesi ve bir uzman desteğiyle çözüme gidilmesi önerilmektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.