Genç Yetenekler: Enes Ünal

Ertuğ Alagöz 08.10.2016

Genç Yetenekler yazı dizimizde ilk olarak Enes Ünal'la karşınızdayız.

Enes Ünal'ın profili

Enes Ünal 10 Mayıs 1997'de Bursa'da dünyaya geldi. Eski profesyonel futbolcu Mesut Ünal'ın oğlu olan Enes, futbolculuk yolunda en büyük desteği babasından aldı. Henüz 9 yaşında Bursaspor altyapısında futbola merhaba diyen Enes Ünal 3 yıl içinde 120 maça çıkıp 170'ten fazla gol atma başarısı gösterdi. Sonraları altyapıdaki başarılarıyla A takıma kadar yükselen Enes ilk olarak Daum'la çalıştı. Bursaspor'daki profesyonel kariyerinde bazı kritik gollere de imzasını atan Enes'in Avrupa'daki talipleri onun için girişimlerde bulunmaya ise oldukça erken başladılar. Özellikle Chelsea, Milan ve Juventus'un ciddi ilgisiyle karşılaşan Enes o zamanlar henüz 15 yaşında olduğu için Bursa'da kalıp gelişimini ailesinin yanında sürdürmeyi tercih etti. Enes'in ilk maçı ise Galatasaray karşısındaydı. Oyuna girdikten 3 dakika sonra attığı gol, herkesin ilgisini onda yoğunlaştırmasına neden oldu. Ayrıca Enes attığı bu golle Türkiye Ligi'nin en genç golcüsü olma unvanını da eline geçirdi. A takımda yer almaya başladıkça Avrupa kulüplerinin ilgisi tekrar Enes'e yönelirken, o da kariyerinde artık bir atılım yapması gerektiğine inandı ve 3 milyon euroya Manchester City'nin yolunu tuttu.

Genç Yetenekler: Enes Ünal

Enes'in güçlü yönleri

Enes'in belki de en güçlü yönü, mental yönü. Ayrıca kendini geliştirmeye olan azmi de takdire şayan olan Enes, sürekli kitap okuyan, Avrupa futbolunu iyi takip eden ve özümseyen, eksiklerinin farkında olan bir futbolcu. Diğer yandan oldukça versatil bir futbolcu olan Enes forvet hattının her bölgesinde kullanılabiliyor. Tekniği iyi, bitiriciliği yaşına göre gayet üst düzey ve oyun zekası da onu iyi bir forvet yapıyor. Hava topları ise yine Enes'in güçlü olduğu konulardan biri. Doğru koşular yapabilen, zamanlaması harika olan ve doğru yerde, doğru zamanda bulunma konusunda da gayet iyi olan Enes'in bir diğer iyi özelliği ise frikikler. Gerçekten ölümcül frikikler atabiliyor ve bu özelliği her geçen gün daha iyiye gidiyor.

Zayıf yönleri

Enes Ünal çok hızlı bir oyuncu değil. Ayrıca hava toplarında etkin olsa da hava topu mücadelelerinde o kadar etkili sayılmaz. Genellikle uzun topları indirme konusunda başarılı olamayan Enes Ünal, fiziksel açıdan da gelişmeye ihtiyaç duyan bir futbolcu. Ancak daha önce de belirttiğim gibi Enes kendini geliştirmeye oldukça açık ve eksiklerinin her zaman farkında olan bir futbolcu. Zaten onun belki de en güçlü özelliği bu.

Genç Yetenekler: Enes Ünal

İleride ne olur?

Enes Ünal'ın bütün bu özelliklerini değerlendirdiğimizde onun komple bir forvet olmaması için hiçbir sebebin olmadığını görüyoruz. Gerçekten de zayıflıkları olsa da Enes, onları geliştirebilecek bilince ve olgunluğa sahip. Twente'deki performansı ise bize bunu gösteriyor. Diğer yandan Hollanda Ligi'nin golcüler için her zaman daha kolay olduğu söylenip durulsa da ben onun gelişimi açısından en doğru yerin Hollanda Ligi olduğu düşüncesindeyim. Önümüzde Ajax'ta parlayan Suarez örneği varken, Enes'in de burada kendini geliştirip İngiltere'ye güçlü geleceğini düşünüyorum. Ancak İngiltere Ligi tam bir kurtlar sofrası ve orada tutunabilmek için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Yine de Enes'in hem Manchester City'de hem de Türk Milli Takımı'nda uzun yıllar var olabilecek potansiyeli ve kalitesi var. Bakalım zaman neler gösterecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.