Genç Çoğunluk Clinton'cı!

Oğuz Taktak 27.08.2016

Yani, "Y nesli" olarak nitelendirilen 18-35 yaş grubundaki seçmenler.

ABD'de bulunan Quinnipiac Üniversitesi bir araştırma yapmış. Bu araştırmanın sonucunda Trump biraz demoralize olabilir ama bize belli etmez.

Evet, Quinnipiac Üniversitesi'nce yapılan ankete göre, birçoğu ilk defa oy kullanacak "Y nesli" gençler, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ı "merhamet yoksunu" görüyor, liderlik yeteneği ve tecrübesini de yetersiz buluyormuş.

Quinnipiac Üniversitesi'nce bin 498 seçmenin katılımıyla 18 Ağustos-24 Ağustos'ta yapılan ankette Clinton'ın oy oranı, Trump'ın yüzde 10 önünde çıkmış.

Genç Çoğunluk Clinton'cı!

Ankete katılanların yüzde 22'sini oluşturan 18-35 yaş grubundaki "Y nesli" gençlerin %64'ü oylarını Clinton'a vereceklerini ve %29'u da Trump'ı destekleyeceklerini belirtmişler.

Gençlerin %78'i, Clinton'ı başkan olarak yeterli bulurken, Trump'ı yeterli bulanların oranı ise %26'da kalmış. Fakat katılımcıların %70'i ise Trump'ı başkan olabilecek yeterlilikte bulmadıklarını belirtmişler.

Oran olarak, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 1946 ile 1964 yolları arasında doğan "Baby boomers" neslini yakalayan "Y nesli", ülkede seçimin kaderini belirlemede önemli siyasi güç olarak öne çıkıyor.

Tabii.

Y nesli seçmenler ülke genelinde yüzde 31'lik oy yüzdesine sahip bulunuyor. Oldukça güçlü bir rakam.

Genç Çoğunluk Clinton'cı!

Bakalım Trump, kendisinin kaderini belirleyecek oy sahiplerine atarlanıp "Eyyyy Y nesli, siz kimsiniz ya? Liderlik yeteneğini sizden öğrenecek değiliz, biz onu da iyi biliriz" diyecek mi?

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.