Gelmiş Geçmiş En İyi Kart Oyunu: Monopoly DEAL

Laird Raz Ludd 23.09.2016

Arkadaşlıklar gelip geçicidir. Galibiyet öyle mi?

Monopoly adlı oyunu bilmeyen yoktur herhalde. Oyun pek de kısa değildir ve sonunda aile üyelerinin gerçek hayatta nasıl insanlar olduğunu anlamamızı sağlayarak bazı aileleri parçalamıştır. Monopoly Deal ise bu oyunun kart versiyonu. Cebe sığar hale gelmiş olmasının yanında, oyun süresinin de 15 dakikaya inmesiyle bazen günler sürebilen atasının tahtına oturmamış, o tahtı yakmıştır. Anladığınız üzere oyun halen yakınlarımızın aslında kim olduklarını öğrenmemizi sağlayan bir araçtır.

Gelmiş Geçmiş En İyi Kart Oyunu: Monopoly DEAL

Neden süperdir?

Oyun 15 dakika oynanmasına rağmen 4 saatten önce masadan zor kalkılır. Bunun sebeplerinden biri intikam olabilir. Küfür etmek serbesttir ve bu bazen hem kelime dağarcığı hem insan doğasına dair oldukça engin bilgiler edinmemizi sağlar. Yasal kuralı olmasa da masadaki cinayet teşebbüslerini engellemek ve şımarmayı önlemek için kazanan kişiye bir sonraki turda kağıtları dağıtma görevi yüklenebilir.

En pahalı tapular olan mavi seriyi (Türkçesinde Tarabya ve Yeniköy kartlarıdır bunlar) tamamlayıp üstüne ev ve otel diktikten sonra çift kat kira kartıyla herkesten 30'ar para almak ve rakiplerinizin surat ifadelerini görmek kadar güzel bir şey olamaz. Bu, oyunun en çok para getiren kombosu olsa da rakiplerinizde daha çok üzüntü hissi yaratır. Bazı kombolar ise karşınızdaki kişinin sizin için gerçek değerini ve onu öldürmeniz halinde ne kadar hapis yatacağınızı veya olaya nasıl intihar süsü vereceğinizi düşünmeye iter. Çığlıklar duyulması olasıdır ve sık sık çiftlerin son oyundan sonra ayrılacağını düşünürsünüz.

Gelmiş Geçmiş En İyi Kart Oyunu: Monopoly DEAL

Nasıl oynanır?

Oyunun amacı, 3 renk grubundan tapu senetlerini toplamaktır (Millionaire versiyonunda ise amaç 1 milyon monopoli parası toplamak ama o orijinal kart oyunu kadar iyi değil - gerçi az bir farkla). Her turda ortadan 2 kart seçilir ve 3 kart oynayabilir ya da pas geçebilirsiniz. Tur sonunda elinizde 7 karttan fazla varsa, beğenmedikleriniz ortadaki destenin altına gider. Elinizde hiç kart kalmadıysa da ortadan 2 yerine 5 kart çekersiniz.

Hamleler, önünüze tapu senedi koymak, bankanıza para yatırmak veya üzerinde ne işe yaradığı yazan hamle kartlarını kullanmaktır. Hamle kartları, yeni kart çekmemize, tapularımızdan kira almamıza, diğer oyuncuların tapularına el koymamıza, zorla tapu takası yaptırmaya, 5 gün arka arkaya doğum gününüz olduğunu iddia etmemize, durduk yere insanlardan para almamıza veya bin bir emekle topladıkları tapu setinin tamamını almamıza yararlar (nıhıhuhahAHAHAHA!).

Bankadaki paramız ise bir kalkan görevi görürken, tükendiği halde tapu olarak ödeme yapmak zorunda kalırız. Oyunun bir diğer gaddar yanı para üstü verilmeyişidir. "Hehe 10 lira koydum en yüksek kira 5" diye sevinen bir çömez, 1 lira kira istendiğinde ağlayarak turuncu 10'luğu vermek zorundadır. Para yerine küpesini falan vermeye çalışanlar görülse de düzgün bir patron böyle şeylerle dikkatini dağıtmamalıdır!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.