Geliştirilmiş Tarım Ürünleri Küresel Isınmayla Başa Çıkamıyor

Ezgi Özkurt 21.06.2016

"Nature Climate Change" dergisinde yayımlanan araştırma, dünya çapında verimin 10 yıl içinde düşebileceğini söylüyor.

Küresel ısınma nedeniyle normalin çok üzerine çıkan sıcaklarla baş etmek için geliştirilen tarım ürünleri, yakın gelecekte yetersiz mi kalacak?

Bilim adamları, artan sıcaklıkların, ekim ve hasat arasındaki süre üzerindeki etkilerini yakından inceliyor. Küresel ısınmanın bir sonucu olan yüksek sıcaklığın yarattığı koşullara göre geliştirilen tarım ürünlerinin, ısınmanın hızına yetişemeyebileceği araştırmacılar tarafından açıklandı.

Geliştirilmiş Tarım Ürünleri Küresel Isınmayla Başa Çıkamıyor

"Nature Climate Change" dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre; dünya çapında verimin 10 yıl içinde düşebileceği öngörülüyor. Bu nedenle yeni türlere geçişin hızlandırılması gerektiği, bilim adamları tarafından açıklandı.

Açıklamanın devamında; ekim ve hasat süresinin, 2031 yılına kadar önemli ölçüde kısalacağına, bu gelişmenin dünyanın bazı bölgelerinde 2018 yılında gözlenmeye başlayacağına dikkati çekerek, Afrika'nın mısır yetiştirilen bölgelerinin büyük bölümünün bundan etkileneceği bildirdi.

İklim değişikliklerine, şiddetli kasırgalar ve sellere, uzun süreli kuraklık ve çölleşmelere neden olan küresel ısınmanın, yakın gelecekte su kaynaklarının hızla tükenmesine ve gıda sıkıntısına yol açması da öngörülüyor.


Kaynak: AA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.