Geleceğin Yiyeceği: Soylent

Yutgitsin Ekibi 13.10.2017

Soylent, yaşamak için ihtiyacınız olan her şeyi tek bir şişede veriyor ve hayatınız boyunca başka bir şey yemeden yaşayabileceğinizi iddia ediyor.


Öncelikle belirtelim. Soylent, sizin bizim için değil. Yemekten zevk alanlar, dünyanın en sağlıksız yemeklerini lezzet uğruna gümbürdetenler için değil.


Soylent, sağlık delileri ve yemeği sadece “Bu günü de kurtardık” diye yiyenler için. Bir de astronotlar. Tabii dünyada açlığı bitirmek için bir umut olması da artı sayılabilir.


Bu gördüğünüz paket bir gıda taksivesi değil. Gıdanın ta kendisi. Amerika’nın sağlık bakanlığı FDA de bunu kabul ediyor. Soylent, “Maksumum besleyici komponenti minimum eforla almak” için tasarlanmış. Yemek yemeyi sevmeyen ve masasından yemek için kalkmayı zaman kaybı olarak gören bir yazılımcı tarafından icat edilmiş.Toz veya içecek olarak gelen Soylent içinde soya proteinleri, algal yağı, pancardan elde edilen kompleks bir karbonhidrat türü ve avuç dolusu mineralle vitamin var. Bu şu anlama geliyor. Hayat boyu Soylent içerek yaşayabilirsiniz ve vücudunuz da “Koçuma bak, sağlıklı besleniyor kerata” diye sizi tebrik eder. Çünkü metabolizmamıza bakarsak Soylent içmekle çok sağlıklı bir öğün yemek arasında hiçbir fark yok.


Bir porsiyon Soylent, 500 kalori ve gün içinde ihtiyacımız olan besleyici komponentlerin %25’ini içeriyor. Yani teoride sağlıklı bir insan, günde dört öğün soylent yiyerek yaşayabilir. Hafif vanilyalı bir tadı var ama genellikle nötr diyebiliriz. Hayat boyu içeceğinizi düşünerek özellikle bir aroma eklememişler, bıkmayalım diye.İşin acayibi de şu. Soylent’i icat eden Rob Rhinehart, yıllardır Soylent dışında ağzına bir gıda koymamış.


Cin-Soylent, Vodka-Soylent diye bir şey mümkünse biz denemeye varız!

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.