Geleceği Tahmin Etmek Sandığımız Gibi İmkansız Değil

Ece Soylu 15.08.2016

Süper güçlerden ya da küreli medyumlardan söz etmeyeceğiz.

Şimdiye kadar geleceğe Pandora’nın kutusuymuş gibi yaklaştık. Ürkek ürkek, içinden ne çıkacak acaba diye beklediğimiz kapalı bir kutuydu bizim için. Oysa, Matruşka Bebek benzetmesi daha yerinde olacakmış, şimdi anlıyoruz.

Patrick Dixon, The Future of Almost Everything kitabında geleceğin sandığımız kadar beklenmedik olmadığını gözler önüne seriyor. Uzmanlık alanı gereği daha çok ekonomi ve pazar üzerine yaptığı öngörülere yer verse de geleceğe bakış açısı bizim de farklı alanlarda çıkarım yapmamıza yardımcı oluyor. Her ne kadar zamanın çok hızlı akıp gittiğini hissetsek de bu hızlı değişimlerle yaşanan gelişmelerin tamamı devrim boyutunda olmuyor. Global krizler, büyük savaşlar veya doğal afetler gibi bizce beklenmedik durumlar yaşansa da tüm bunların sayısı, öngörebileceklerimizin yanında oldukça az. Üstelik, bahsettiğimiz tüm bu ekstrem durumlar bile çok öncesinden sinyallerini vermiş oluyor. Ekonomideki dalgalanmalar, günümüzde ve öncesinde yapılan yatırımlar, siyasi gelişmeler veya refah düzeyindeki değişimler büyük çaplı ekonomik krizlerin habercisidir. Siyasi politikalarda yaşananlar da savaşların fitilini ateşleyen ilk kıvılcımlardır. Bizi birden şaşkına çeviren küresel ısınma haberleri bile, insanlığın yüzlerce yıllık doğa katliamının olağan bir sonucudur. Kısaca, inşa ettiğimiz geleceği tahmin etmek aslında o kadar da zor değil.

Geleceği Tahmin Etmek Sandığımız Gibi İmkansız Değil
Kaynak: Pinterest

Özellikle geçtiğimiz 20 yıllık dönemde, hayatımızda birçok radikal değişikliğin yaşandığını düşünüyoruz. Akıllı telefonlar, internet, bulut teknolojisi gibi birçok yeni kavram hayatlarımızı ele geçirdi. Peki, bundan 20 yıl önce bunları öngörmemiz imkansız mıydı?

Dixon, bu konuyla ilgili güzel bir örneklemede bulunuyor ve 20 yıl önce komaya giren birinin günümüze uyanıp etrafına baktığında şaşıracağı çok da fazla şey olmayacağını ileri sürüyor. 1980’lerde hayatlarımızda yerini iyice almaya başlamış iki kavram vardı: Telekomünikasyon ve internet. Telefonlar hemen hemen herkesin evine girer olmuş, devasa ekranlarda olsa da internetin nimetlerinden yararlanılmaya başlanmıştı. Yeni iletişim çağının bu ilk adımları, sonraki gelişmelerin de habercisiydi. Teknoloji var olanı geliştirme konusunda oldukça becerikliydi, bu nedenle 20 yıl sonra iletişim ağının neredeyse tüm insanlara ulaştığı bir sistemi düşünmek zor değildi. Telefonların ve bilgisayarların küçülmesi de pratiklik adına yapılması öngörülebilecek bir gelişmeydi. Aynı zamanda dünya popülasyonu çoğalmaya devam ediyordu, gelişen teknoloji yaşamlarımızı kolaylaştırmaya başlamışken, nüfustaki artışın hızlanarak devam edeceği de gözle görünen bir gerçekti. Şu an için de 2050 yılı için aşırı popülasyon tahmini yapabiliriz. Yemek yediğimiz kaplar, ev lambaları, dolaplar bundan 20 yıl öncesinde de vardı, döneme ayak uydurarak 'modernleştiler' sadece. Dixon verdiği örneklerle, tüm bunların aslında beklenmedik şeyler olmadığını anlatmaya çalışıyor.

Yıllar önce bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz sahneler birer birer gerçek olmaya başladı. Robotik alanında ciddi gelişmeler yaşandı ve gerçekten insan gibi hareket edebilen robotlarımız var. Ormanlarımız ve kaynaklarımız hızla tükenmeye başladı, yine filmlerde izlediğimiz felaket senaryolarına çok yakınız. Tarih sayesinde binlerce savaş hikayesi dinledik, tüm savaşlar insani çıkarların ve zaafların sonucu çıkmıştı. Tarih tekerrürden ibarettir, dedik ve bugünkü savaşların yaşanacağını çok öncesinden bildik.

Kısacası, geleceği tahmin etmek sandığımız gibi özel yetenekler gerektiren bir iş değildir. Geleceğin gizem dolu olduğuna inandığımız zamanlarda bile, aslında tahmin edebilmenin çok ötesinde, geleceği biliyorduk. Geleceği yaratanlar olarak, farkında olalım ya da olmayalım, bugünün geleceğini de adımız kadar iyi biliyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.