Geçmişten Günümüze Depresyon

Özge Kaya 18.10.2016

Çağımızın hastalığı depresyon sadece bu çağın hastalığı değilmiş meğer. Eski çağlardan bu yana bir hastalık olarak bilinen ve tedavi yöntemleri geliştirilen depresyonun belirtileri nedir, nasıl tedavi edilir?

DHA’nın bir haberine göre, Avcılar - Küçükçekmece Gölü kıyılarında yürütülen arkeolojik kazılarda depresyon ve kalp ilacı izlerine rastlanmış. Yani çok eski çağlarda da insanlar depresyon gibi ruhsal hastalıklardan mustaripmiş anlaşılan.

Depresyonun çok da yeni nesil bir hastalık olmadığına dair incelemeler mevcut aslında. Pek çok tarihsel kaynakta depresyon belirtileri, tedavi yöntemleri ve depresif duygulara yönelik atıflar göze çarpıyor. Mesela, Troyalı Helena’nın keder ve üzüntüleri için bitkisel bir ilacı antidepresan niyetine kullandığı söyleniyor.

Depresyonun, doğaüstü güçler nedeniyle değil de beyinden kaynaklandığını iddia eden kişi ise Hipokrat. Depresyon için melankoli (melan=siyah, cholé=safra) kelimesini kullanan Hipokrat, bu durumun bağırsak ve dalakta biriken kara safranın beyni etkilemesiyle oluştuğunu iddia ediyor.

Hipokrat’ın bu iddiaları artık geçerliliğini yitirse de depresyonun kaynağını kötü ruhlar yerine fizyolojik bir bozukluk olarak açıklaması ile depresyonun bugünkü teşhis ve tedavi yöntemlerinin önünü açtığı kesin.

Güncel çalışmaların ışığında bakacak olursak depresyonu kişinin günlük yaşam rutinini etkileyecek derecede yoğun üzüntü, keder ve melankoli olarak tanımlayabiliriz.

Geçmişten Günümüze Depresyon

Depresyon belirtileri nelerdir?

  • Önceden keyifle yapılan aktivitelerden aynı zevki alamamak
  • Sıklıkla yaşanan duygu değişimleri ve ani öfkelenme
  • Sürekli olarak üzgün ve çökmüş hissetmek
  • Yeme bozuklukları
  • Uyku problemleri ve yorgunluk hissi (Çok uyuma, uyuyamama, sık sık uyanma)
  • Dikkat eksikliği ve odaklanma sorunu
  • Kendini değersiz hissetme ve intihar düşünceleri

Depresyonun nedenleri nelerdir?

Bu soruya tek bir yanıt vermek mümkün değil. Pek çok depresyon çeşidi vardır ve nedenleri bireyden bireye değişiklik gösterebilir. Her depresyonun seyri farklı olabileceği gibi hepsinin altında yatan nedenler de farklı olabilir. Çoğu ruhsal hastalıkta bu durum böyledir.

Depresyon görülen kişilerde aile öyküsünün ve genetik faktörlerin etkisi araştırmalarla desteklense de daha zayıf ve hassas kişiliklerin depresyona girdiği algısı kesinlikle doğru değildir.

Depresyon nasıl tedavi edilir?

Depresyon tedavisi mutlaka bir psikolog ya da psikiyatrın yönlendirmesiyle gerçekleştirilmelidir.

Kimi durumlarda çeşitli psikoterapi yaklaşımları ya da ilaçlar tek başına yeterli olurken, kimi durumlarda ise psikoterapi ve ilaç desteğinin bir arada yürütülmesi gerekir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.