Gece Kaçan Uykulara Derman Olacak Yöntemler

Ece Soylu 02.06.2016

Koyun saymak da işe yaramadıysa bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Gecenin bir vakti mışıl mışıl uykunuzdan uyanıp koyun saymaya çalıştığınız geceler olmuştur. Stresli geçen bir gün, kafanızı yiyip bitiren türlü türlü düşünceler, endişeler gibi ruhsal gerginlikler bu uykusuz gecelerin suçlusu olabilir. Özellikle uykuya dalarken gergin geçen gününüzü veya muhtemel sıkıntı yaratacak senaryoları düşünmeniz rahatlama konusunda pek yardımcı olmayacağı gibi, yorgunluğa yenik düşüp kapadığınız gözlerinizi de gecenin bir vakti açacaktır. Bunun yanında, uykudan kısa bir süre önce kafein tüketimi de bütün sinir hücrelerinizi ‘hazır ol’da bekleterek yatakta dönüp durmanıza sebep olabilir.

İşte sabahı zor ettiğiniz bu gecelerde tekrar uykuya dalmanıza yardımcı olacak birkaç yöntem:


1. Nefes alın.

Düşünceler kafanıza dolmuş, sizi korkutan ya da endişelendiren birçok sahne gözünüzün önünde canlanıyor... İlk önce sakinleşmeye çalışarak başlayabilirsiniz. Sizi uykunuzdan uyandıracak kadar geren düşünceler her ne ise, sadece bir düşünce olduğunu unutmayın. Basit nefes teknikleri veya tam kapsamlı bir meditasyon deneyebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir fikriniz yoksa, sadece aldığınız nefese odaklanıp derin nefesler alıp vererek, odağınızı sizi geren düşüncelerden kaydırabilirsiniz. Sakinleştiğinizi hissedene kadar nefesinize odaklanmaya devam edin, aldığınız her nefeste vücudunuzun rahatladığını hissetmeye çalışın.

2. Kitap okuyun.

Kitap okumak hem düşüncelerinizi dağıtacak hem de belli bir süre sonra gözlerinizi yorarak ağırlaşmasını sağlayacaktır. En sevdiğiniz kitabı elinize alın ve içinde kaybolun.

3. Sarılın.

Sarılmanın mutluluk hormonu seviyesini artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Sarılarak uyuyabileceğiniz biri varsa şanslınız ama yoksa da üzülmeyin; çok sevdiğiniz peluş bir oyuncak ya da battaniyeniz de iş görebilir. Önemli olan, sarılmanın verdiği o güven hissini yaşamak ve vücudunuzu sakinleştirmek.


4. Sakinleştirici bitki çayları deneyin.

Özellikle melisa ve papatya gibi sakinleştirici bitki çaylarını deneyin. Kafein etkisi olabilecek çaylardan ise uzak durun.

5. Oto-hipnoz deneyin.

Bu önerim biraz ilginç gelebilir ancak denemeye değer. Burada bahsettiğim hipnoz iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. İlki görsel imgeleme yoluyla; uykuya dalarken spiral görüntüler düşünmek sizi uykuya daldırabilir. Sürekli yükselen bir merdiveni tırmandığınızı ya da senkronize hareketlerle suya dalıp çıktığınızı hayal edebilirsiniz. Kendinizi rahat ve huzurlu bir eylemi yaparken hayal ederek, zihninizde sürekli tekrarlayın. Diğer bir yöntem ise beyin dalgalarınızı etkileyecek sesler dinlemek olabilir. Zihnimiz uyanıkken Beta dalgalarında frekans yayar, sağlıklı bir uyku için ise aşamalı olarak önce Alfa, sonra Teta, en son ise uyku dalgası olarak da bilinen Delta dalgası frekansına geçmesi gerekir. Çok aşırıya kaçmayan bir ses düzeyinde bu frekansları dinlemek, beynimizi dinlediğimiz frekans moduna geçirecektir.


6. Dinlendirici müzikler dinleyin.

Klasik müzik gibi rahatlatan müzikler dinleyerek stresinizi azaltıp uykuya geçmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Hipnoz veya meditasyon yöntemlerinde kullanılan doğa sesleri de bir alternatif olabilir.

Bahsettiğim yöntemlerde uykusuzluğun strese bağlı olduğu durumları göz önünde bulundurdum. Ancak fizyolojik veya daha derinden incelenmesi gereken psikolojik sorunlar da uykusuzluğun sebebi olabilir. Bu durumda uzman desteği almakta yarar var. Uykusuzluk probleminiz 1 haftayı aştıysa ve günlük rutinlerinizi etkileyecek düzeye geldiyse vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız.

Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.