Gastronominin Başkenti Lyon

Bener Onar 17.02.2017

Malum uçak biletlerinde kampanya dönemi! Nereye gideceğim diye düşünmeden Lyon'u gönül rahatlığıyla seçin...

Uçak biletlerinde bu aralar güzel fırsatlar yakalamak mümkün. Bu ucuz destinasyonlar arasında da Lyon'a çok sık rastlıyoruz. Fransa’nın en büyük 3. şehri, 1 numaradaki Paris’e göre daha az kalabalık; 2 numaradaki Marsilya’ya göre daha güvenli... Ve üstüne üstlük burası gastronominin başkenti olarak gösteriliyor. Presqu'île’deki pahalı Rhone Nehri manzaralı pahalı restoranlar veya marka dükkanlar yerine şimdi size mutlaka görmeniz gereken yerlerin adresini veriyoruz.

Hep erkek erkeğe tatile gidemeyiz değil mi?! Hani yengeyle falan giderseniz, lazım olur...

Gastronominin Başkenti Lyon

Passage Thiaffait

19. yüzyılda inşa edilen bu pasaj Lyon’daki benzerleri gibi “traboules” diye adlandırılıyor. Bu “dokumacılar çarşısı” Croix-Rousse’deki tekstil tüccarlarına malların hemen gitmesi için yapılmış. Şimdilerde restore edilmiş mekanda farklı workshop’ler ve stüdyolar görmek mümkün.

Galerie le Réverbère

Bu çağdaş sanat merkezi fotoğraf galerisiyle öne çıkıyor. Resimden, ilüstrasyona kadar birçok sanat branşına burada rastlamak mümkün. İçindeki kafesi de bir hayli orjinal.

Bec de Jazz

Piyanist-ressam Chango Dei’nin sahip olduğu bu mekan Ella Fitzgerald, Louis Armstrong gibi efsanelerin posterleriyle sizi karşılıyor. Ev yapımı şaraplar hiç pahalı değil ve klasik bir jazz barın dışında insanı rahat hissettiren bir ortam var. 11’de açılıyor ama 12’den önce kimseyi bulamazsınız!

Librairie Grand-Guignol

Lyon’da bağımsız kitapçılık kültürü var ve bu mekan plakçılığı da ekleyerek alternatif bir ortam yaratmış. Mekan konserler, dans şovlarıyla “şişst sessiz kitapçıdasınız” kalıbının dışına çıkmayı başarıyor.

Gastronominin Başkenti Lyon

Chocolat

Çukulata hastaları Sebastien Bouillet'nin mekanında cennette gibi hissedecektir. Burası bir çikolata fabrikası hatta müzesi gibi bir yer. www.chocolatier-bouillet.com ‘dan kendinizi gaza getirebilirsiniz.

Café de la Cloche

Croix-Rousse’nun trend mekanları yerine Bellecourt’daki bu cafe tam bir tarih abidesi. Eski usül dekoruyla cafe felsefesini yaşatan mekanı da Lyon Üniversitesi’nden emekli bir feslefe profesör açmış zaten.

La Cave Valmy

Beaujolais ve Côte du Rhône bağlarının dibinde olması Lyonlu şarap üreticilerinin büyük bir şansı. Bu mekan da alışveris veya tadım için ideal.

Gastronominin Başkenti Lyon

Le Poêlon d'Or

Gastronomi başkenti demişken yemek için bir mekan tavsiye etmesek ayıp olacak. Bouchon denilen bu restoranlar Lyon mutfağından bir menü veriyor. 20’ye yakın mekanın resmi bouchon sertifikası var ve burası da onlardan biri. Tavuk ciğeri keki, quenelle (et veya tavuğun kremayla mükemmel uyumu) veya balık mantısı mutlaka mideye indirilmeli.

Bahadourian

Bahadourian 1929’dan bu yana hizmet veriyor. Dünyanın her yerinden egzotik biberlerden, aromatik otlara geniş bir yelpaze var.

Supermarché Asie

Lyon, Paris’teki iki Çin mahallesinden sonra 3’üncü en büyük Çin mahallesine sahip. Özellikle sebze ve meyvede hayatınızda hiç görmediğin tatlara burada rastlayabilirsiniz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.