Galatasaray'ın Manevi Kurucusu, Gül Baba

Oğuz Taktak 25.09.2016

"Gül Baba, 1481'de, 2. Bayezid döneminde Mekteb-i Sultani'yi kurmuştur. Bunun bizim için ayrı bir önemi de var çünkü bu mektep 18. yüzyıldan sonra Galatasaray Lisesi oldu."

Polat Holding Yönetim Kurulu ve Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, "Gül Baba, 1481'de, 2. Beyazıt döneminde Mekteb-i Sultani'yi kurmuştur. Bunun bizim için ayrı bir önemi de var çünkü bu mektep 18. yüzyıldan sonra Galatasaray Lisesi oldu. 1905'te Galatasaray da bu lisenin içinde kurulduğu için, aslında Gül Baba'yı Galatasaray'ın manevi kurucusu olarak kabul ediyoruz" dedi.

Türk - Macar dostluğunun simgesi haline gelen ve türbesi Budapeşte Gültepe'de bulunan Gül Baba'nın anısına, Polat Holding'e bağlı ortaklığı olan ALX Polat Dış Ticaret tarafından ''Türk - Macar İlişkilerinde Barış ve Şefkat'' kitabı yayıma hazırlandı.

Galatasaray'ın Manevi Kurucusu, Gül Baba

Müslümanlar kadar Hristiyanlar için de önemli

İlk olarak 1977'de ziyaret ettiği Gül Baba türbesinin, Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olduğu kaydeden Polat, türbenin durumunun o yıllarda oldukça kötü olduğuna işaret ederek, "O dönemde Ege Seramik ve devletimizin desteğiyle türbeyi ayağa kaldırarak güzel bir hale getirdik" ifadelerini kullandı.

Polat, Gül Baba'nın hem Macar hem de Türkler için önemli bir şahsiyet olduğunun altını çizerek, türbeyi Müslümanlar kadar Hristiyanların da ziyaret ettiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.