Galatasaray'dan Sürpriz Tranfer

Umut Tarı 13.09.2016

Galatasaray'da sakatlık sonrası transfer harekatına başlandı ve mutlu sona ulaşıldı.

Yeni sezon için çok iddialı bir kadro kurmak isteyen Galatasaray Odeabank'ta işler pek yolunda gitmedi. 2 önemli kulvarda mücadele edecek takımın birbiriyle kaynaşması amacıyla, uzun hazırlık dönemi ve birçok hazırlık maçı olunca, sakatlıklar da kaçınılmaz oldu. Bu sakatlıklar da Galatasaray'ın yeni transfer yapmasını mecbur kıldı.


Galatasaray Euroleague seviyesinde mi?

Sezon başında Lasme, McCollum, C. Davis ve C. Jerrels gibi isimlerle yollar ayrıldıktan sonra, Euroleague seviyesinde mücadele edecek seviyede oyuncular alınmaya başlandı. Galatasaray kadroyu kurarken, iddialı bir kadroyla gelmek istediği belliydi. Ergin Ataman, geçen sezon 9 milyon $ bütçe ile Final Four oynayan Laboral Kutxa'yı örnek aldığını hissettiriyordu. Yönetim geçen sezonki 6 milyon $'lık bütçeyi 9 milyon $'a çıkarttı ve Ergin Ataman da bu bütçenin Final Four için fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyor.


Nenad Krstic şaşırtmadı

Kadrosuna Austin Daye, Dean Thompson, Alex Tyus, Russ Smith, Jon Diebler ve Nenad Krstic gibi önemli oyuncuları kattıktan sonra, sakatlıklar kendini gösterdi. Anadolu Efes'te 1 sezonu sakat geçiren Nenad Krstic kumarını oynadı Ergin Ataman. Anadolu Efes'te 2.5 milyon $ kazanan Nenad Krstic ile sadece 400 bin $'a anlaşıldı. Bu kumar tutmadı ve 2 hazırlık maçında inanılmaz katkı veren Nenad Krstic sakatlandı. İleride yürümesinin bile sıkıntı olabileceğini söyleyen doktorunu dinleyen Nenad Krstic basketbolu bıraktı. Ergin Ataman Nenad Krstic'ten maddi olarak kayıpları olmadığını belirtti. Nenad Krstic'e para ödenmeyeceğini söyledi. Galatasaray ise bu sıkıntıdan sonra hemen transfere yöneldi.


NBA patentli uzun Tibor Pleiss

Takımların çoğu transferleri bitirip kadrosunu şekillendirdiği için oyuncu bulmak kolay değildi. Ergin Ataman ise bu süreci iyi yönetti desek yanlış olmaz. Galatasaray kadrosuna NBA patentli bir uzun katmayı başardı. Bu isim Avrupa'da önemli işler yapıp NBA yolunu tutan Tibor Pleiss'ten başkası değildi. Takas sonucu Utah Jazz'dan Philadelphia'ya giden ve Philadelphia'nın serbest bıraktığı oyuncuyu Galatasaray kapmayı başardı. Tibor Pleiss'in 2.21 boyunda olduğunu ve NBA sayesinde daha kalıplı bir uzun haline geldiğini belirtmek gerek.

Tibor Pleiss'i Euroleague seviyesinde Brose Baskets ile tanıdık. Brose'de önemli işler yapan 2.21'lik dev oyuncu, Caja Laboral yolunu tuttu. Caja Laboral ile Euroleague'de 12 sayı, 5.4 ribaunt ortalamaları tutturdu. Bu performansı ile Avrupa'nın en büyüklerinden Barcelona'nın yolunu tuttu. Barcelona'da rolü biraz daha küçük olan oyuncu, 5.5 sayı, 4 ribaund ortalamalarını tutturdu. Yeni sezonda ise NBA yolunu tutan Pleiss, sezonun çoğunu D-League'de geçirse de Utah Jazz ile 10 karşılaşmada forma giydi ve 2.4 sayı, 1.5 ribaund ortalamalarını tutturdu.

Pleiss'ten neler beklenmeli?

Tibor Pleiss'ten kısaca bahsetmem gerekirse, uzun boyuyla inanılmaz bir avantaja sahip. Sırtı dönük oyun oynayabilmesi, orta mesafe şutu olması, pick&roll'ları iyi oynaması önemli. Uzun boyuna rağmen hızlı hücumlarda en önde koşan oyunculardan olması ona artı değer katıyor. Savunmada zaafları olsa da uzun boyu ve getirdiği yardımlar ile rakiplerinin korkulu rüyası olabilir. Uzun boyu sayesinde yaptığı bloklar ile rakibi yıldırma özelliğine de sahip. Oyundan çabuk kopabilen bir oyuncu olduğunu özellikle Barcelona'da görmüştük. Caja Laboral'deki gibi iyi bir ritm tutturursa, Alex Tyus ve Dean Thompson ile çok iyi bir 4-5 uyumu yakalayabilir Galatasaray. Savunmadaki zaaflarını da düşünürsek, Austin Daye ve Micov ile 4-5 numara rotasyonunda oynarsa, Galatasaray'ın çok sayı yiyebileceğini de unutmamak gerek. 2.21'lik bir oyuncunun Avrupa'da her zaman fark yaratma ihtimali olduğunu ve takımına sınıf atlatabileceğini biliyoruz.

Bakalım bu transfer ile Euroleague'de Galatasaray Final Four oynayabilecek mi? Tibor Pleiss'in Galatasaray'a kattıkları ne olacak? Nenad Krstic'ten daha mı iyi, daha mı kötü olacak bu transfer?

Görseller NBA.com ve galatasaray.org'dan alınmıştır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.