Galatasaray'da Olağanüstü Genel Kurul Günü

Elif Durgun 22.10.2016

Başkan Dursun Özbek açıkladı: "Riva tek başına yetmiyor!"

UNIQ İstanbul Gösteri Merkezi'nde saat 10.00’da başlayan Olağanüstü Genel Kurulunda ana gündem maddesi elbette Riva ve Florya arazilerinin kullanımı...

Genel Kurulunda ilk oylama toplantının basına kapatılması ile ilgiliydi ve oy çokluğu ile reddedildi. Sonrasında ise Riva ve Florya projelerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi yönünde verilen önergenin ise tüzük gereği reddedildiği duyuruldu.

Divan Başkanı İrfan Aktar genel kurulda projeyi anlatması için ilk olarak başkan Dursun Özbek'e söz verdi.

Başkan, yaptığı konuşmada Riva arazisinin geçmişi ve yakın dönemde yapılanları anlatarak Galatasaray'ın tarihinin en önemli genel kurullarından birini gerçekleştirdiği ifade etti ve Florya Metin Oktay Tesislerinin bulunduğu arazi için genel kurul üyelerini bilgilendirdi.

Galatasaray'da Olağanüstü Genel Kurul Günü

Özbek, Galatasaray'ın borcunun 1,5 milyara yaklaştığını ve bunun yarısının bankalara faizli borç olduğunu; ayrıca her 5 senede ödedikleri faizin bir Riva arazisi değerinde olduğunu tekrarlarken konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Yılda 150 milyona yakın gelirimiz var ancak 2020'ye kadar gelirlerimiz temlikli. Galatasaray'ın mali yükünü kaldırdığımız takrirde her şeyi rahat yönetebiliriz çünkü gelirlerimiz yeter. Bu borcu ödemek için yeni kaynak yaratmalıyız. Hisse satışına karşıyım ve elimizdeki asetleri değerlendirmeyi öneriyorum. Real Madrid ve Manchester United gibi kulüpler de bunu yapıp kuyunun dibinden çıkmışlar. Bunu yapıp sportif başarıya yönelelim. Benim birinci görevim Galatasaray'ın mali bağımsızlığını kazanmasını gerçekleştirmek. Sayın Genel Kurul yolun sonuna geldik. Buradan çıkalım. Durumumuz bu çıkışa destek verecek bir önerisi olan varsa hemen gelsin değerlendirelim. Fakat bugüne kadar herhangi bir çağrı olmadı. Bunu yaptıktan sonra Galatasaray'ın gelecek yönetimlerine mali disiplini sürdürmeleri için Galatasaray Kriterleri adı altında, Galatasaray nasıl yönetilmeli diye bir çalışma içindeyiz. Ve kimsenin bir daha Galatasaray'ı aynı borçlu duruma getirmemesi için çalışma içindeyiz"

Başkan Dursun Özbek konuşmasının devamında Riva ve Florya arazileri için görüntülü sunum yaparak projeyi üyelere şöyle anlattı:

"Bir çalışma içine girdik protokol imzaladık. Riva'da 250 bin metrekare inşaat alanı için Emlak Konut ile yapılan protokol sonrasında 400 bin metrekareye yükseldi ve tahmini gelir hedefi 300 milyon dolar. Florya, yeşil alan ve inşaat izni yok. Emlak Konut işbirliğinden sonra 40 bin metrekare inşaat alanı ve buradaki tahmini gelir de 200 milyon dolar. Riva tek başına yetmiyor mu diyorlar. Evet yetmiyor. Yetse bile ben Florya'yı önce düşünüyorum. Çünkü Riva'da imar hakkımız var, istediğimiz zaman yaparız. Florya'da yok ve bunu ancak bu şekilde yapabiliriz. Tercih yapacağız ya bu kanamalı durum devam edecek ya bu kanamayı durduracağız. Rivanın parsel parsel satılması mümkün olamaz. Bütün gayrimenkuller ipotekli. Bir satış pozisyonuna girmek için önce ipoteğin kalkması gerek. Emlak Konut ile işbirliğinde hasılatın paylaşımı yüzde 80 bizim, yüzde 20 onların olarak gerçekleşecek. Florya taşınırsa buraya karşılık 250-300 dönüm civarında bir araziyi istedim ve stada yakın olacak. Aksi halde Florya'dan çıkmayız. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılında Galatasaray'ımızı pırıl pırıl sıkıntısız bir hale getirmek istiyorum. Bu arazileri kaybedeceğiz ama yerine yenilerini de eklemek amacındayız. 3. havalimanı yakınında 2 milyon metrekare arsanın üst hakkı için görüşüyoruz."

"Stadın üst kullanım hakkını da alacağız"

"Stadın üst kullanım hakkını da protokol imzalaması sonrasında hemen alacağız. Ayrıca buraya spor salonu da yapacağız ve bunlar için Galatasaray'ın kasasından bir kuruş çıkmayacak. Günü kurtarma peşinde değilim. Benim başkanlığım 2018 yılında bitiyor. Projeye bakın 2023'lere kadar sürüyor. Ben, bizden sonraki yönetime Galatasaray'ın borçlarından arındırıldığı ve kendine yettiği, doğru yönetildiği bir sistem bırakmak istiyorum. Galatasaray nasıl yönetilmeli ki, tekrar bu borç sarmalına girmesin. Bunu da bir ortak çalışma ile hep beraber yapacağız."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.