Galatasaray Efsaneleri: Necdet Cici

Barlas Sicimoğlu 03.10.2016

Sarı-kırmızılı formayla yüzlerce efsane, adlarını altın harflerle tarihe yazdırdı. İlk yazımızda 1930'lu yılların sağ açığı Necdet Cici'yi kaleme aldık.

Galatasaray Efsaneleri: Necdet Cici

Ülkemizin asırlık spor çınarları, başka bir tabirle “üç büyükler”, 100 küsür senelik mazilerinde yüzlerce efsanevi sporcu yetiştirdiler. Sadece futbolda değil, basketbolda, voleybolda ve diğer amatör sporlarda kariyerlerini ortaya koymuş olan bu sporcular, jübilelerini yaptıklarında gerek kendi branşlarında gerekse farklı dallarda başarılarını devam ettirdiler ve adlarını tarihe yazdırdılar. (Örneğin Galatasaray’ın voleybol şubesindeki unutulmaz isimlerden olan Erdoğan Teziç, ilerleyen yıllarda ülkemizin en önemli anayasa hukuku profesörlerinden biri oldu.)

Üç büyüklere hizmet etmiş bu efsanevi sporcuların sırf isimleri yazılsa, en az on yazılık metin çıkar. Ama şahsen ben, gönül verdiğim Galatasaray’ın futbol branşında efsane olmuş isimlerini bu platformdan yad ederek, onlara bir Galatasaraylı olarak saygımı bir nebze de olsa göstermek, ayrıca diğer Galatasaraylıları ve spora gönül vermiş her türlü sporseveri, onlar hakkında az da olsa bilgilendirmek istiyorum. Galatasaray efsanelerinden ilk anacağımız isim ise Necdet Kayral, bilinen ismiyle “Cici Necdet”.

15 yaşında 3 gol...

1930’lu yıllarda Galatasaray’ın sağ açığı olarak İstanbul Ligi’nde inanılmaz bir performans sergilemişti Cici Necdet. Galatasaray Lisesinde okul takımında çabukluğu ve gol vuruşlarındaki becerisiyle dikkatleri üzerine çeker ve çok geçmeden okul takımından Galatasaray genç takımına, oradan da A takıma geçer. 1928 yılında, henüz 15 yaşındayken, Fenerbahçe ile oynanan Gazi Büstü Kupasında, antrenör Yusuf Ziya Öniş, sahaya onu sürecektir. 3-3 biten ilk maçın rövanşında Necdet, Fenerbahçe karşısında inanılmaz bir performans gösterir ve rakip filelere tam 3 gol birden bırakır. 4-0 kazanılan maçta günümüz tabiriyle “hat-trick” yapan 15 yaşındaki bu çocuk, daha ilk maçıyla kulüpte efsanelerin arasına gireceğini göstermiştir.

O maçta Cici Necdet’in takım arkadaşı olarak sahada bulunan, eski Galatasaray başkanlarından Suphi Batur, kazanılan maçın ve büstün önemini şöyle aktarıyor: “Bu takımı, 1. Takımda olduğu gibi gene Yusuf Ziya Bey yaptı ve Necdet’in 3, Şadi’nin bir golüyle biz maçı 4-0 kazandık. Maç bittikten sonra o zamanlarda olimpiyatlarda şampiyon çıkmış güreşçimiz Çoban Mehmet, Gazi Büstü’nü yüklendiği gibi, önlerinde bando takımı, Galatasaray Lisesi’ne kadar geldik. Büstü mektebin içindeki müzeye koyduk.”

Efsane isim, Galatasaray kariyeri boyunca Fenerbahçe filelerine 7 gol bırakmıştır. Öte yandan, Cici Necdet’in Beşiktaş karşısında da kritik golleri olmuş. 1930 İstanbul Ligi’nde oynanan iki Beşiktaş maçında da Necdet, birer gol kaydeder. Birinde Beşiktaş’ı 1-0 yenen, diğerinde 1-1 berabere kalan Galatasaray, şampiyonluğu Fenerbahçe’ye kaptırsa da, 16 yaşındaki Necdet’in golleri sayesinde Beşiktaş’ı puan cetvelinde 1 puan aşağısında bırakmış ve ikinci olmuştur.

Futbol, musiki, Cahit Uçuk...

Cici Necdet, Galatasaray kariyerinde 132 maçta 63 gol kaydeder. Dönemin şartları göz önüne alındığında, 12 senelik Galatasaray kariyerinde sağ açık olarak gayet başarılı bir performansa ulaşmıştır. Özellikle İstanbul Ligi’nde sahaya çıktığı 16 maçta 15 gol kaydettiği 1935-36 sezonunda, kariyerinin zirvesini görür. 1930’lu yıllar, şartlar gereği milli maçların fazla oynanamadığı yıllar oldukları için, Cici Necdet ay yıldızlı forma ile sadece 1 maça çıkabilmiştir.1932 yılındaki Bulgaristan maçında Milli Takımın sağ açığında ter döken efsane oyuncu, 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları kadrosunda yer almasına rağmen sahaya sürülmemiştir.

Galatasaray’daki 12 sezonluk başarılı kariyerinin ardından, 1 sezon da Taksim Kulübünde forma giyen Necdet’in, bambaşka bir alanda muazzam bir yeteneği daha vardır. Harikulade sayılabilecek bir düzeyde alaturka okuyabilen Necdet Kayral, futbolu bıraktıktan sonra İstanbul Radyosu Klasik Türk Musikisi Heyetine de dahil olur ve onlarca esere sesiyle hayat verir.

Kayral'ın hayatına giren bir kadın ise onda büyük izler bırakacak ve o kadını asla unutamayacaktır. Ünlü roman ve öykü yazarı Cahit Uçuk (orijinal ismiyle Cahide Üçok), Cici Necdet ile yaklaşık 10 sene evli kalmıştır. O dönem çift olarak büyük ilgi çekmişlerdir.

Ünlü Kanlı Düğün romanının yazarı Cahit Uçuk, hayatı boyunca dört evlilik yapmıştı ve Cici Necdet onlardan ikincisiydi. Tutkuyla ve severek evlenseler de, evlilik hayatları o kadar da iyi gitmemişti. Özellikle Necdet’in kumar tutkusu, hayatının her alanında olduğu gibi evliliğinde de büyük sıkıntılar yaratmıştı. Kayral ile Uçuk’un bu kısa evliliğinin öyküsünü, 2003 yılında kaybettiğimiz Cahit Hanım'ın anılarını kaleme aldığı “Yıllar Sadece Sayı” kitabından alıntılayalım: “Bir gün evvelce tanıdığım Galatasaray Kulübü'nün ünlü sağ açığı, Cici Necdet diye bilinen Necdet Kayral ansızın Antalya'ya geldi. Benimle evlenmek istiyordu. Ona "peki" demiş, evlenerek Ankara'ya yerleşmiştim. Galatasaray'ın sağ açığı olmanın getirdiği ün kocamı biraz şımartmış, sorumluluklarını tümüyle unutturmuştu. Ben biraz da ayrılma kararıyla Ankara'dan Antalya'ya ailemin yanına geldim. Yavaş yavaş kendime geliyordum, iyiydim, aklımın bir köşeciği sürekli Necdet'le meşguldü, galiba gönlüm, anne-babamın dizinin dibinde kalmayı istiyordu. Ama bir gün mektup geldi. Necdet'i de tıpkı kardeşim Aydın gibi yedek subay olarak tekrar orduya çağırmışlardı. Gidecekti ve benim de yanına hiç değilse bir süre için gitmemi istiyordu. Gittim. Birlikteliğimizin en güzel zamanını savaş korkusu içinde geçen bu aylarda yaşadık. Genç, cesur, yakışıklı subay Necdet başka bir Necdet'ti sanki. Ama bir nokta geliyor, insan pes diyor. "Pes" dedim ben de."

Galatasaray Lisesinde bir arkadaşının burnunu okşaması ve akabinde “senin ne cici bir burnun var” demesiyle, hayatı boyunca "Cici" lakabıyla yaşamış olan Necdet Kayral...

Lakabını o kadar benimsemiş ki, 1938’de Kayral olan soyadını “Cici” olarak değiştirmiş ve resmiyette de Necdet Cici olarak hayatını sürdürmüştür. 1995 yılında kaybettiğimiz Necdet Cici’yi, ya da Cici Necdet’i, bir kez daha saygıyla analım. Bir başka sarı kırmızılı efsane Mehmet Leblebi'yi yad edeceğimiz bir sonraki yazımızda, görüşmek üzere diyelim.

(Kapak görseli ve kaynak / Galatasaray Tarihi: Avrupa Zaferleriyle Unutulmaz Yıldızlarıyla, Yapı Kredi Yayınları, 2002)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.