G2A ve Goldmine Nedir?

Nural Özel 08.08.2016

Gelin, sizi biraz aydınlatayım.

G2A, şu sıralar oyun piyasasında yükselen bir oyun satın alma platformu aslında. Bu yüzden, Steam veyahut Origin'in bir varyasyonu diyebiliriz. Ama öyle düz bir varyasyon değil tabii ki. Şahsen Steam'i fazlasıyla kullanışlı bulan biriyim. Elbette yine gidip mağazalardan kutulu oyun alıyorum ama konumuz bu değil. Her neyse, demek istediğim: Steam kullanışlı, eyvallah. Lakin bazen fiyatlar hayli uçuk olabiliyor, bunun da dışında Steam indirimleri öyle her an elinizin altında bulunmuyor. Ya o an satın alamıyorsunuz ya da gözden kaçırabiliyorsunuz vesaire. İşte bu noktada, yardımınıza kim yetişebilir? Tabii ki G2A!

Eskiden Humble Bundle vardı -bu konu ile kısmen alakalı-, uygun fiyata bir çok oyun içeren paketler falan alabiliyordunuz. Onun da amacı, bir projeye başlayabilmek için gereken parayı toplayabilmekti. Yani bir yardım projesiydi aslında. O da bitti şu aralar. Yani hâlâ devam ediyorlar, fakat o ilk zamanlarındaki sükseleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

G2A ve Goldmine Nedir?

Evet, nedir bu G2A? Oyunlar Steam, Origin ya da başka bir platformda indirimdeyken, bunu başka oyuncular toplu şekilde alıyorlar. Sonrasında ise bunları G2A'da satıyorlar. İndirim falan beklemenize gerek yok, bayağı pazar gibi burası. Fiyatlar her daim indirimde. Tabii, aynı oyun Steam'de indirime girerse, tercihinizi Steam'den yana yapabilirsiniz. Gerçi, biri yerine diğerini tercih etmek çok cüzi bir miktar fark ettiriyor, o yüzden hangisini seçtiğiniz çok da önemli değil. Zaten, G2A'dan aldığınız şey genelde ya Steam kodu ya da Origin kodu tarzında başka firmaların kodları oluyor. Kısacası, Steam'den alacağınız kodu, Steam'de indirim yokken de G2A'dan alabiliyorsunuz. Sonuç olarak, çok daha az para ödüyorsunuz. Bunun dışında, başka bir çalışma mantıkları varsa da ben şu an bunu bilmiyorum. %100 böyle çalışıyorlar demeyeyim, ama benim gördüğüm bu. Yani yukarıda yazdığım gibi. Ve bu hayli mantıklı bir fikir.

Bir de G2A Goldmine diye bir olay var. Bu da G2A'nın yaygınlaşması için yapılmış bir taktikmiş gibi geliyor bana. Az sonra açıklayacağım, ama şöyle söyleyeyim: Bir albenisi yok değil hani Goldmine'ın! Açık konuşacağım, Goldmine'daki sistem, "saadet zinciri" sistemine bir hayli benziyor. Sadece onun zararsız ve daha adil hali diyebilirim.

G2A ve Goldmine Nedir?

Öncelikle, başka bir kullanıcının davetiyesi (reflink: reference link) ile Goldmine'a kayıt oluyorsunuz. Bu kullanıcı sizin bir üstünüz oluyor ve onun da üstleri var. Siz de başkalarını "ekibinize" alırsanız, siz de onların üstleri oluyorsunuz. Ekibinizdekiler de başkalarını kendi ekiplerine alırlarsa, sistem aynı şekilde devam ediyor. Ve siz mesela, bir oyun aldığınızda ya da sattığınızda; G2A, üstlerinize de bu satıştan belli bir komisyon veriyor. Buraya kadar bayağı bayağı saadet zinciri, değil mi? Evet ama, olaylar da tam buradan sonra ilginçleşiyor.

Bir yandan üstünüzdekiler, sizin alışverişlerinizden faydalanıyorken; diğer yandan da siz, üstlerinizin alışverişlerinden faydalanıyorsunuz. Olayın incik cıncığına kadar henüz inmedim, ama konsept aşağı yukarı böyle. Ve girişte ya da herhangi bir zaman, ek bir ücret ödemiyorsunuz. Dolayısı ile G2A'da, başka birinin ekibine girmemektense, başka birinin ekibine girerek hep beraber büyümek en mantıklısı herkes için. Ayrıca, kayıt olurken birinin ekibine girmeden kayıt olduysanız, sonrasında herhangi bir ekibe giremezsiniz. Baştan kullanıcı açmanız gerekecek, aklınızda bulunsun.

G2A ve Goldmine Nedir?

Şu an için genel olarak G2A.com'un temiz bir izlenimi var. Ama yine de bu mükemmel bir site olduğunu göstermiyor. Şu linkte, bir G2A kullanıcısının dediğine göre aldığı kodlardan (key) bir tanesinde sıkıntı yaşanmış ve kodu artık kullanamadığını, G2A'nın bu konuda kendisine cevap vermediğini iletiyor. Yine de G2A, nihayetinde bir gri piyasaya sitesi (gray market). Yani, kullanıcıların ürünlerini bireysel olarak sattığı bir pazar olduğu için, bu tarz sıkıntılar ara sıra çıkabiliyor. Sonuç olarak, yine karar size kalmış. Ama şahsen, fiyatlara bakmadan karar vermeyin derim!

Hemen buraya kendi reflink'imi koyacağım, bir ekibe dahil olmak isteyen arkadaşlar olursa link'e tıklayıp yönergeleri takip etmeleri yeterlidir. Şimdilik bu kadar. Daha fazla gelişme için, lütfen takipte kalın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.